Mehmet Baransu: Balyoz darbe planıdır, bugün olsa yine yazarım

Kapatılan Taraf gazetesi yöneticileri ve muhabir Mehmet Baransu’nun yargılandığı davanın görülmesine bugün İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam ediliyor.
 Müdahale talebinde bulunan müştekilerden emekli albaylar Dursun Çiçek ve Suat Aytın, emekli tuğgeneral İhsan Balabanlı ve emekli amiral Kadir Sağdıç duruşmada hazır bulunuyor.

Mehmet Baransu, daha önceki duruşmada tamamlayamadığı savunmasına “Yüzün üzerinde davadan yargılanıyorum. Bu kadar sık heyet değiştirilen bir mahkemeye tanık olmadım.” diyerek başladı ve şöyle devam etti. “Balyoz darbe planıdır. Bugün olsa yine yazarm. Bırakın bir gazeteci olarak, bir vatandaş olarak suçu bildirdim. Ben bu haberi yapmasaydım suç işlemiş olurdum.”

HAKİM YAZMADIĞI HABERİ SORDU


Heyet başkanı Mehmet Baransu’ya kamuoyunda “Balyoz Darbe Planı” davası olarak bilinen, “Egemen Harekât Planı” başlıklı savaş planlarının eline nasıl geçtiğini sordu. Baransu, söz konusu başlığı taşıyan belgeleri görmediğini ve yayımlamadığını söyledi.Baransu: “(Bavul) ben gazeteye giderken yolda tanıştığım biri tarafından verildi. O kişiyi tanımadığımı defaatle söyledim. Ben de o belgeleri bavula kimin koyduğunu soruyorum.” dedi.

Baransu, Balyoz Darbe Semineri’ndeki resmi ses kayıtlarının kendisine ulaşmasıyla ilgili soruya da cevap verdi ve “Ses kaydını çalan kim bilmiyoruz, ama başbakana götürülmüş. Dönemin başbakanı Gül, birkaç gün sonra görevini devrettiği Erdoğan ve kara kuvvetleri komutanı Aytaç Yalman’ı tanık olarak dinleyelim ve onlara kimin verdiğini bulalım. Oradan da çalana ulaşırız.” dedi.

Baransu, dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman’ın kitabına atıfta bulunarak, söz konusu planların hazırlandığı seminerin emre aykırı olarak yapıldığını anlattı.

Baransu savunmasına devam ediyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ