Meclis'te saltanat kurdular!

TBMM’de emekli olan bir yöneticinin yerine sınavsız olarak oğlunun atandığı ortaya çıktı. TBMM Başkanlığı, konuyla ilgili önergeye mevzuat kapsamında özel hayatın gizliliğini ihlal edeceği gerekçesiyle yanıt vermedi.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, TBMM’de yönetici olarak görev yapan bir kişinin emekli olmasının ardından yerine sınavsız olarak oğlunun atandığı iddialarını gündeme getirerek TBMM Başkanlığı’na konuyla ilgili soru önergesi verdi.

Ancak TBMM Başkanlığı önergeyi yanıtsız bıraktı.


AÇIKTAN ATAMAYA ÖZEL HAYATIN GİZLİLİĞİ KILIFI

Tanal önergesinde, TBMM Genel Sekreterliği bünyesinde kaç kişinin çalıştığı, 2018-2019 yıllarında TBMM Genel Sekreterliği bünyesinde müşavir olarak istihdam edilirken herhangi bir nedenle görevinden ayrılanların olup olmadığını sorularını yöneltti.

TBMM Başkanlığı söz konusu önergeyi mevzuat kapsamında özel hayatın gizliliğini ihlal edeceği gerekçesiyle yanıt vermedi.

Tanal bunun üzerine Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulu’na başvurdu.

Cumhuriyet’ten Mahmut Lıcalı’nın haberine göre kurulda yapılan değerlendirmede TBMM lehine karar çıkarken bir üye ise karşı oy verdi.

AÇIK VE ŞEFFAF OLMALI

Karşı oy yazısında başvuru sahibinin milletvekili olduğuna dikkat çekilerek, “Milletvekili görev yaptığı dönemlerde temsil ettiği vatandaşlara karşı açık ve şeffaf olmalıdır. 4982 sayılı yasa gereğince kurum ve kuruluşlar, ellerinde bulunan belgeleri demokratik yönetim anlayışıyla, eşitlik, tarafsızlık ve açıklık ilkeleri doğrultusunda, kanunda yer alan istisnalar dışında, bilgi edinme hakkının kullanılmasına sunmak zorundadırlar. Başvuru sahibinin itirazının tümünün kabulü gerekirken taleplerinin özel hayatın gizliliği ve tavsiye mütalaa olarak değerlendirilmek suretiyle reddi yönünde oluşan Sayın çoğunluğa katılmıyorum” denildi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ