Meclis’te AKP’yi eleştiren Ahmet Şık’a icra takibi başlatıldı

HDP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, geçen yıl TBMM’nin açılış toplantısında yaptığı konuşma nedeniyle icralık oldu. Şık kararı istinafa götürecek.


TBMM Genel Kurulu’nda 23 Temmuz 2018 tarihinde konuşan Ahmet Şık ile AKP’li vekiller arasında tartışma çıkmıştı. AKP İzmir Milletvekili Alpay Özalan kürsüye saldırmış, Şık’ın konuşması AKP’li milletvekilleri tarafından engellenmişti. Şık’a daha sonra iki birleşim ceza verilmişti. Ayrıca Şık hakkında dava açılmış, 25 bin lira manevi tazminat cezasına çarptırılarak icra takibi başlatılmıştı.

100 BİN LİRALIK TAZMİNAT DAVASI AÇTILAR


Artı Gerçek’in haberine göre, HDP İstanbul Milletvekili Şık’ın konuşmasına engel olan AKP’liler, Şık’ın bu sözlerini yargıya taşıyarak Mecliste sarf ettiği hususların akıl, mantık ve vicdanla bağdaşmadığı, gerçekle hiçbir ilişkisi olmadığı, tamamen hakaret ve iftira kastı taşıdığı, asılsız ve mesnetsiz olmanın ötesinde açıkça kişilik haklarını ihlal eden açıklamalar mahiyetinde olduğunu belirterek, 100 bin liralık tazminat davası açtı.

KONUŞMA YASAMA SORUMSUZLUĞU KAPSAMINDA

Ahmet Şık’ın avukatı ise davaya ilişkin cevabında siyasi partinin dava açma hakkı olmadığını, milletvekili olan müvekkilinin yasa tasarılarının görüşüldüğü sırada yaptığı konuşmada görüşlerini açıklamış olmasının anayasa tarafından koruma altına alınan yasama dokunulmazlığı ve sorumsuzluğu kapsamında olduğunu, müvekkilinin görüş açıklama hakkını kullandığını, ifade özgürlüğünün korunması gerektiğini ve ifadelerinin sert eleştiri olduğunu ifade etti.

MAHKEME SERT ELEŞTİRİ OLARAK KABUL ETMEDİ

Ankara 13. Asliye Hukuk Mahkemesi kararında Şık’ın kürsüde yaptığı yasa tasarısının içeriği ile ilgisli konuşma bir bütün olarak değerlendirildiğinde, davacının kişilik haklarına saldırı mahiyetinde olduğunu, sert eleştiri kapsamında kabul edilemeyeceğini ve ifadelerin yasama dokunulmazlığı kapsamında değerlendirilmeyeceğini öne sürerek, Şık’ı konuşması nedeniyle 25 bin lira manevi tazminat cezası ödemesine karar verdi.

AKP’NİN TALEBİ İLE İCRA TAKİBİ BAŞLATILDI

Mahkeme bu kararı 3 Nisan tarihinde aldı. Mahkeme kararından sonra 20 Mayıs tarihinde AKP’nin talebi üzerine Ankara 2. İcra Dairesi Ahmet Şık hakkında icra takibi başlattı. Şık’ın avukatları Ankara 13. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin kararını istinafa götürecek.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ