Meclis önüne kendini zincirleyen TOKİ işçileri gözaltına alındı

Ankara Mamak’ta, 2017’den beri ücretleri ödenmediği için dört aydır eylem yapan TOKİ işçileri, bu sefer de Meclis önünde kendilerini zincirleyerek seslerini duyurmak istedi. İşçilerin eylemine saldıran polis, dört TOKİ işçisini gözaltına aldı.
“İşçiyiz haklıyız hakkımızı isteriz” diyerek kendilerini Meclis’in önündeki demirlere kelepçeleyen işçilere polis saldırdı. Evrensel gazetesinin haberine göre; 4 işçi gözaltına alınırken, gözaltına alınan işçilerin adlarının Doğan Özkaya, Ömer Özkaya, Hasan Durgaç, M. Hanifi Durgaç olduğu öğrenildi.

‘BÖYLE BİR ŞEY ANCAK DİKTA REJİMLERİNDE OLUR’

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da partisinin grup toplantısında TOKİ işçilerinin yaptığı eyleme ve polis şiddetine değinerek “TOKİ işçileri aylardır aylık alamıyorlar. Bugün Meclis önüne geliyor, devletin şiddetiyle karşılaşıyorlar. Bu demokrasilerde değil, dikta rejimlerinde olur” dedi.


HDP VE CHP VEKİLLERİ EYLEME DESTEK VERDİ 

İşçilerin eylemine Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekillerinden Şevin Coşkun, Zeyney Özen, Hüseyin Kaçmaz ile Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekillerinden Murat Emir, Gamze Taşçıer destek verdi.

CHP’li vekil Taşçıer, “Hak ettikleri ücretleri almak için her türlü yolu denemeye çalışıyorlar ama bir türlü seslerini duyuramadılar. Her seferinde kapılar yüzlerine kapandı. En son bugün seslerini duyurabilmek için Meclis’in demirlerine kendilerini kelepçelediler” dedi ve işçilerin gözaltına alınmasına tepki gösterdi:

“İşçilerin bu haklı talebinin bir an önce karşılanması için gereğinin yapılması gerekiyor. Bizler seslerini duyuyoruz, sorunlarını biliyoruz. Seslerinin duyurulması için elimizden geleni yapacağız.”

MAAŞLARI ÖDENMEYEN TOKİ İŞÇİLERİ DAHA ÖNCE DE GÖZALTINA ALINMIŞTI 

İşçilerin çadırları direnişin ikinci haftasında polis tarafından kaldırılırken işçiler defalarca gözaltına alınmıştı.

Dün Kızılay Meydanı’nda basın açıklaması yapmak isteyen TOKİ işçileri polisin müdahalesi ile karşılaşmıştı.


 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ