Manavgat yangınında 9. gün: Alevler, Eynif Ovası’na ulaştı

Antalya'nın Manavgat ilçesinde 28 Temmuz günü saat 12.05'te dört farklı noktada başlayan orman yangınları, dokuzuncu gününe girdi.


Manavgat yangını ilçenin batısında Demirciler, Kızıldağ, Sırtköy, Beşkonak mahallelerini içine alacak şekilde sürüyor. Alevler Eynif Ovası'nı çevreleyen dağlara ulaştı.

Yangınlar, Manavgat, Akseki, Gündoğmuş, İbradı ve Alanya’daki 15 farklı noktada sürüyor. Kızıldağ’da da söndürme çalışmaları gece saatlerinde de sürdü.
KÖPRÜLÜ VE TAZI KANYONU’NA ULAŞMASINDAN ENDİŞE EDİLİYOR 

Rüzgarın yavaşlamasıyla birlikte ormana giren ekipler alevlere müdahale ederek hızlı ilerleyişini durdurdu. Yangını söndürme çalışmalarına katılmak için bölgeye gelen gönüllüler de sabahın ilk ışıklarına kadar ekiplerin mücadelesine destek oldu. Alevlerin, turistik Köprülü Kanyon ve Tazı Kanyonu’na ulaşmasından endişe ediliyor.

ALEVLER, EYNİF OVASI’NI SARAN DAĞLARA ULAŞTI

Akseki’deki yangın Gülendağı mevkiinde etkili oluyor. Gündoğmuş’taki yangın ise iki farklı noktada sürüyor. Çayırözü Mahallesi’ndeki yangını kontrol altına alma çalışmaları sürerken, ekipler ilçenin güneybatısında, Alara Çayı’nın Alanya tarafından kuzey batıya ilerleyen yangının da önünü kesmeye çalışıyor. Alanya’nın Gündoğmuş tarafındaki mahallesi Güzelbağ’da da alevlerle mücadele sürüyor. Manavgat’ın Beydiğin Mahallesi yakınlarında başlayan orman yangını ise İbradı ilçesi sınırlarında devam ediyor. Katrancı, Belbaşı ve Gölcük mevkilerinde yer alan ormanlık alanda ilerlen yangın, yılkı atlarının bulunduğu Eynif Ovası’nı çevreleyen dağlara ulaştı.

ASKERİ HELİKOPTERLER DE SÖNDÜRME ÇALIŞMASINDA

Manavgat’ın Kızıldağ Mahallesi yakınlarında 4 gündür yoğunlaşan orman yangınına müdahale eden söndürme helikopterlerine bu sabah askeri helikopter de eşlik etti. Altına suyu taşıması için su sepeti (bambi) monte edilen askeri helikopterin yangında görev aldığı görüldü.

ÇADIR VE KONTEYNERLER KURULDU 

Halk da su atışı yapan pilotları alkışlayarak selamladı. Bölgede söndürülen fakat soğutma çalışmalarının devam ettiği noktalarda ise Emniyet Genel Müdürlüğü’ne ait TOMA’lar kullanıldı. Afetten etkilenen 45 mahallede 93 aileye konteyner kuruldu. Ayrıca 133 çadır kuruldu.

MANAVGAT YANGININDA 7 KİŞİ ÖLDÜ 

Manavgat’a sınır ilçeler Akseki, Gündoğmuş, İbradı ve Alanya’nın bazı mahallelerine de sıçrayan yangında bugüne kadar yedi kişi öldü. İlk yangınlardan birini ilçe merkezinde başlattığı belirtilen 16 yaşındaki C.Y., Manavgat Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturma kapsamında ‘kasten orman yakmak’ suçundan tutuklanarak cezaevine konuldu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ