Mal varlığı dondurulan Akın İpek’ten açıklama: Şüpheli tek kuruşumuz olmadığını MASAK tescil etti

Koza İpek Holding Yönetim Kurulu Başkanı Akın İpek mal varlığının dondurulmasını gerektirecek tek hukuki dayanak olmadığını söyledi.


Gülen cemaati ile irtibatlı oldukları gerekçesiyle mal varlığı dondurulan 205 kişiden biri olan işadamı Akın İpek, "İpek ailesi bireylerinin hiçbirinde suçtan elde edilen, kaynağı veya harcandığı yer belli olmayan, şüpheli olabilecek tek kuruş olmadığı MASAK dahil, devletin tüm resmi kurumlarınca teyit edildi." dedi.

7 Nisan 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Hazine ve Maliye Bakanlığı kararına göre; 6415 sayılı Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkında Kanun gerekçe gösterilerek Gülen cemaati ile ilişkilendirilen 205 kişi ile birlikte toplam 377 kişinin Türkiye’deki mal varlığı dondurulmuştu.


Gülen cemaati başlığı altında mal varlığı dondurulanlar arasında Fethullah Gülen, Akın İpek, Erkem Dumanlı ve Hidayet Karaca gibi isimler yer aldı.

İngiltere’de ikamet eden Koza İpek Holding Yönetim Kurulu Başkanı Akın İpek kararı “yurt dışında yürüttüğü hukuki mücadeleyi durdurmaya dönük siyasi ve mesnetsiz bir karar” diye yorumladı.

Şahsi Twitter hesabında İpek ailesi adına hazırlanan yazılı açıklamaya yer veren İpek, “Koza İpek grubunda ve İpek ailesi bireylerinin hiçbirisinde suçtan elde edilen, kaynağı veya harcandığı yer belli olmayan, şüpheli olabilecek tek kuruş olmadığı MASAK dahil, devletin tüm resmi kurumlarınca teyit edildi.” dedi.

“YURT DIŞINA TEK KURUŞ KAÇIRMADIM, AKSİNİ İSPATLASINLAR VARLIĞIMI HEDİYE EDECEĞİM”

Yedi yıldır yurt dışında kendi halinde yaşayan gençlerin dahi hedef haline getirildiğini belirten İpek, “Süleyman Soylu (İçişleri Bakanı), Lütfi Elvan (Hazine ve Maliye Bakanı) ve bu listeyi hazırlayanları kınıyorum.” ifadelerini kullandı.
 
Kendisine yönelik iftiralara cevap mahiyetindeki bilgileri akinipek.info adresinde yayımladığına işaret eden İpek, “Benim işlediğim trafik suçum dahi yoktur. Yurt dışına tek kuruş para kaçırmadım. Söylediklerimde doğru olmayan tek kelime varsa ortaya koysunlar.” dedi.

İpek şunları ifade etti: “Tüm varlığımı hediye edeceğimi, tüm davalarımı geri çekeceğimi de tekrarlıyorum. Bu vesile ile hatırlatmak isterim ki; devlet ile çete arasındaki tek fark hukuktur.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ