Mahkeme kararı olmayan kanser hastasına SGK’dan ilaç yok!

Anayasa Mahkemesinin hasta lehine verdiği karara karşın, SGK’nin kanser teşhis ve tedavisinde kullanılan bazı ilaçların bedelini karşılamak için hastalardan mahkeme kararı talep ettiği ortaya çıktı.


Kanser hastalıklarının teşhis ve tedavisinde kullanılması gerekli görülen pek çok ilaç SGK tarafından karşılanmıyor. Anayasa Mahkemesi’ne bu konuda yapılan başvuruda hastaların lehine karar çıkmasına karşın, SGK ilaçların bedelini karşılama konusunda hastalardan mahkeme kararı talep ediyor.

BAKAN MAHKEMELERİ ADRES GÖSTERDİ


Cumhuriyet’ten Mahmut Lıcalı’nın haberine göre Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, taleplerle ilgili, hastalara mahkemeleri adres gösterdi. Bakan Selçuk, SGK’nin dava konusu olan ilaçların bedelinin mahkemenin karar vermesi durumunda kurum tarafından karşılanacağına işaret ederken; CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, “SGK, kişilerin ekonomik olarak tek başına karşılaması mümkün olmayan bedelleri bulabilen ilaçları ödemeyerek kanser hastalarını adeta ölüme terk ediyor” dedi.

HAK ARAYIŞI YILLAR SÜRÜYOR

CHP’li Emir, “Hastaların bu yöndeki hak arayışları Anayasa Mahkemesi’ne kadar uzanıyor ve bu da yıllar alabiliyor. Üstelik SGK, Sağlık Uygulama Tebliğini (SUT) güncellemiyor ve aynı ilacı kullanan her bir hastanın mahkemeye gitmesini bekliyor. Her bir vatandaşın ayrı ayrı mahkemeye başvurması hastalar için büyük bir zaman kaybıdır. AYM kararlarına rağmen bu ilaçları SUT listesine almayıp vatandaşlara mahkemeyi adres göstermek sosyal hukuk devleti adına utanç vericidir” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ