Mahkeme ‘imam hatibe dönüştürülemez’ dedi, İstanbul Valiliği kararı dinlemedi

İsmail Tarman Ortaokulu hakkında mahkemenin ve isnaf mahkemesinin kararlarına karşın İstanbul Valiliği, Beşiktaş Kaymakamlığı, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü kararları uygulamaya sokmuyor.


İstanbul Beşiktaş’ta bulunan İsmail Tarman Ortaokulu’nun imam hatip ortaokuluna dönüştürmesi ile ilgili verilen iptal kararına karşı mahallelinin mücadelesi sürüyor.

İstanbul Valiliği ve Beşiktaş Kaymakamlığı İsmail Tarman Ortaokulu’nun imam hatip ortaokuluna dönüştürmesine karşı çıkan mahkeme kararına ilişkin istinaf talebinde bulundu ancak bu da reddedildi.


İstinaf talebinin ‘kesin olarak’ reddedilmesi ve mahkeme kararının onanmasının ardından veliler ve mahalleli konuya ilişkin açıklama yaptı. Bin 576 gündür okulları için direnen veliler ve mahalleli, “Haksız, hukuksuz, talep olmayan bir uygulamanın düzeltilmesi için mücadele ediyoruz” dedi.

Mahkeme kararının uygulanmamasına tepkili olan mahalleli ve veliler şu ifadeleri kullandı: “Hukuki olarak tüm aşamalar bitmiştir. Kamu görevlileri İstanbul Valiliği, Beşiktaş Kaymakamlığı, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Beşiktaş İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü zincirleme olarak bu kararın uygulanmasından sorumludur.”

Veliler, “Yanlış işlemler yaparak, yanlışta ısrar ederek harcayacak bir dakikamız yoktur. Mahkeme kararlarını yokmuş gibi davranmak ya da uyguluyormuş gibi yapmak ama uygulamamak suçtur. Davacıların hak aramalarına velilerin, mahallelinin seslerine kulak tıkamak suçtur. İki İdare Mahkemesi, İki Bölge İdare Mahkemesi olmak üzere işlemi iptal eden dört mahkeme kararının uygulanması için İlçe- Kaymakamlık- Valilik ve Bakanlığa kadar tüm yetkilileri göreve çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

OLAYIN GEÇMİŞİ

2016 yılında normal ortaokuldan kademeli olarak imam hatip ortaokuluna dönüştürülen okul için veliler karşı çıkmış, 8 bin imza toplamış, çevrelerinde 5-6 farklı imam hatip okulu olduğunu kaydetmiş ve sınıf mevcutlarının da 10-15 kişi olduğuna dikkat çekmişlerdi. Ancak veli ve mahalle sakinlerinin 8 bin karşı imzasına rağmen, 30 imza yeterli bulunmuş ve okulun dönüşüm çalışması sürmüştü. Veli ve mahalle sakinleri de konuyu yargıya taşımıştı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ