Kuzey Ormanlarına 553 villa dikmek için koruma kurulundan ağaç katliamı izni istediler

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İstanbul Beykoz’daki Kuzey ve Güney Kirazlı ormanlarını imara açtı. AKP yandaşı şirket de 2.5 milyon metrekarelik orman alanına yapılacak 553 villa için koruma kurulundan ağaç katliamı izni istedi.
Proje; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na 553 adet villa yapmak üzere 2018 yılının temmuz ayında Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) başvurusu yapılması ile gündeme geldi. Beykoz’da toplam 2 milyon 470 bin 186 metrekarelik Kuzey Kirazlı ve Güney Kirazlı özel ormanlarına 481 milyon lira yatırım bedeliyle villalar yapılacak.
 İŞİN ARKASINDA YANDAŞ ŞİRKET VAR

Sözcü’den Özlem Güvemli’nin haberine göre villaların yapılacağı özel orman alanı, eski CHP’li İBB Meclis Üyesi Mehmet Berke Merter ile İBB şirketlerinden KİPTAŞ’a ait.

Merter ailesi ve KİPTAŞ’ın, Özyazıcı İnşaat ile arasında “Taşınmaz Satış Vaadi ve Arsa Payı Karşılığı İnşaat Sözleşmesi” bulunuyor. Özyazıcı İnşaat’ın sahibi Ahmet Özyazıcı, 553 villa projesinin yüklenicisi olan ZRS İnşaat’ın da yönetim kurulu başkan yardımcısı.

ZRS İnşaat’ın yönetim kurulu başkanı ise Turkuvaz Medya Grubu’nun da Yönetim Kurulu Başkanı olan Ömer Faruk Kalyoncu.4 BİN 474 AĞAÇ KESİLECEK

Kamuoyunun tepkisine neden olan villa projesi için hazırlanan tanıtım dosyasına göre ormanda belirlenen “yapılaşma ön izin sahası” içerisinde 11 bin 328 adet, bağlantı yolu alanlarında ise 284 adet olmak üzere toplam 11 bin 612 adet ağaç tespit edildi.

Analizler sonucunda inşaatın yapılacağı saha içerisinde 4 bin 474 adet ağaç sayıldı. Saha genelinde sahil çamı, meşe, gürgen, kestane, yalancı akasya ağaç türleri bulunuyor.

ZRS İnşaat, Temmuz 2018’de başlayan proje için İstanbul 2 No’lu Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu’na 15 Mayıs 2019’da yeni bir başvuru yaptı.

Şirket ağaçların kesimi, yolların tesviye edilmesi ve zemin etüdü yapılması için izin istedi. 12 Temmuz 2019 tarihli kurul toplantısının gündemine alınan başvurunun sonucu bekleniyor.

ÇED’E GEREK YOK KARARI VERDİLER

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ormana yapılacak villa projesi için 30 Kasım 2018’de “Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) gerekli değildir” kararı verdi. 14 Aralık 2018’de ise jet hızıyla imar planları hazırlandı.

Plana göre özel ormanın bulunduğu parsellere 2 katlı villalar yapılacak. Özel orman alanı dışında kalan parseller ise yol ve park olarak düzenlenecek.

Sit derecesi “Sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanı” olarak tanımlanan alanda yapılaşma yatay olarak yüzde 6’yı geçemeyecek. Yapı alanları içerisinde kalmak kaydıyla “sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanlarında” eğlence ve spor tesisi yapılabilecek.

553 villada, 2 bin 212 kişinin yaşaması planlanıyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ