Kürtçe ‘imdat’ demek yasak, Keçi Burcu’na Erdoğan’ı sevdiğini yazmak serbest

AKP, UNESCO Kültür Mirası Listesi'nde bulunan Diyarbakır Kalesi'nin Keçi Burcu'na, Kürtçe "Em ji Erdoğan hez dikin" yazılı ve "Biz Erdoğan'ı seviyoruz" anlamına gelen pankart astı.


ABD’nin New York kentinde “Silenced Turkey” imzasıyla yayınlanan “Stop Erdoğan” ilanına bir tepki de Diyarbakır’dan geldi.

AKP, UNESCO Kültür Mirası Listesi’nde bulunan Diyarbakır Kalesi’nin Keçi Burcu’na, Kürtçe “Em ji Erdoğan hez dikin” yazılı ve “Biz Erdoğan’ı seviyoruz” anlamına gelen pankart astı.


Diyarbakır’daki eylemin, New York’taki Times Meydanı’na yakın bir köşedeki dijital ekrana verilen “Stop Erdoğan” ilanına tepki olarak yapıldığı öğrenildi.5 DİLDE ERDOĞAN’I SEVGİSİ

Mardin’in Midyat ilçesinde Belediye Başkanı Veysi Şahin, 5 dilde “Erdoğan’ı seviyorum” görseli yayınlanması için talimat verdi. ABD’nin New York kentinde Times Meydanı’ndaki reklam panolarına yansıtılan ‘Stop Erdoğan’ ilanına yanıt olarak LED ekranlara Türkçe, Kürtçe, Arapça, Süryanice ve İngilizce ilanlar verildi.KÜRTÇE ‘İMDAT’ DİYEMİYORSUN…

İçişleri Bakanlığı’nın geliştirdiği ve şiddete uğrayan kadınların yardım istemesini sağlayan Kadın Destek (KADES) uygulamasında Türkçe, Arapça, Farsça, İngilizce, Rusça ve Fransızca dillerinde hizmet verirken Kürtçe dahil edilmemişti.

KADES uygulamasında Türkiye’de en çok konuşulan ikinci dil olan Kürtçe’ye yer verilmemesi tepki çekti. Öte yandan HDP’li belediyelere kayyım atandıktan sonra da tabelalardaki Kürtçe yazılar silinmişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ