‘Kürdün ölüsüne bunu yapan, dirisine ne yapmaz’

HDP Halklar ve İnançlar Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Tülay Hatimoğulları, mezarlıkların tahrip edilmesi ve cenazelerin kaldırım dibine gömülmesine tepki gösterdi:


"Mezarlara saldırı, topluma işkencedir. Kürdün ölüsüne bunu yapan, dirisine neler yapmaz?"

Bitlis’in Yukarıölek Mahallesi’ndeki Garzan Mezarlığı’ndan 19 Aralık 2017 tarihinde ailelerine haber verilmeden çıkarılarak İstanbul Adli Tıp Kurumu’na (ATK) getirilen 282 cenazenin Kilyos Mezarlığı’nda gömüldüğü kaldırımın görüntüleri ortaya çıktı.


AKP’nin salgın sürecinde baskıları arttığını söyleyen HDP Halklar ve İnançlar Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Tülay Hatimoğulları, seçimle tekrar iktidara gelemeyeceği için “otoriter rejim” önündeki engelleri kaldırma operasyonuna giriştiğini söyledi.

‘MEZARLARA SALDIRI TOPLUMA İŞKENCEDİR’ 

MA’nın haberine göre, Hatimoğlu mezarların yıkılması ve cenazelerle ilgili uygulamalar konusunda “Kürdün ölüsüne bunu yapan, dirisine neler yapmaz? Mezarlara yapılan saldırı, halkın hafızasını silmek ve topluma işkencedir. Oysa Kürt halkı barışın ve demokratik çözümünde ısrarlı. Bu noktada hiçbir geri adım atmadı. Bütün bu işkencelere ve toplumun hafızasını silmeye dönük uygulamalara rağmen mücadelede hiçbir geri adım atmadı” dedi.

‘SUNİ TARTIŞMALARA KURBAN EDERSEK BAŞARI ELDE EDEMEYİZ’

İktidarın baskı ve saldırılarına karşı toplumun tüm kesimlerinin birlikte mücadele etmesi gerektiğinin altını çizen Hatimoğulları, şunları söyledi: “Bu ülkenin bütün halkları, ezilenleri ve sömürülenleri olarak, gerçekten demokrasi ittifakı çevresinde bir arada olmak durumundayız. Bunun dışında başka bir seçeneğimiz yok. Ülke önemli bir eşikten geçiyor. Muhalefet olarak bu eşikte doğru bir tutum alamazsak, suni tartışmalara kurban edersek, hiçbir başarı elde edemeyiz. İşte tamda muhalefetin tercih yapma zamanı. Ya bu faşist diktatörlüğe karşı bütün farklılıklarımıza rağmen bir zeminde buluşarak, toplumun bize yüklemiş olduğu sorumlulukları yerine getirerek mücadele edeceğiz ya da teslim olma çizgisi açığa çıkacaktır. Demokrasi güçlerinin bir arada olmak ve mücadele etmek dışında başka bir seçeneği yok. Ya mücadele edip kazanacağız ya da biat edeceğiz.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ