Koronavirüs risk haritası güncellendi: İstanbul turuncudan kırmızı gruba geçti

Sağlık Bakanı Koca tarafından 100 bin nüfusa karşılık gelen haftalık korona virüsü vaka sayılarını içeren haritanın son hali açıklandı.


100 bin nüfusta en yüksek vaka görülen ilk 5 il Samsun, Sinop, Giresun, Ordu ve Trabzon olurken İstanbul ise turuncudan kırmızı gruba döndü.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından il il 100 bin kişide görülen koronavirüs vaka sayılarının yer aldığı güncel haritayı paylaştı. İstanbul’da 100 bin kişide 89,99 olan vaka sayısı 111, 57’ya yükseldi, daha önce açıklanan kriterlere göre turuncu gruptan kırmızı gruba döndü.


Bakan Koca sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Kontrollü normalleşme için illerimizin 100.000 nüfusa karşılık gelen haftalık vaka sayılarını içeren insidans haritasının güncel hali ektedir. Yüksek riskli illerimiz risklerini düşürmek için daha tedbirli olmalı. Normalleşme kontrollü gerçekleşmeli” dedi.

Bakan Koca tarafından paylaşılan bilgilere göre, 100 bin nüfusta en yüksek vaka görülen ilk 5 il Samsun, Sinop, Giresun, Ordu ve Trabzon oldu. En az vaka görülen iller sıralaması ile Hakkari, Şırnak, Batman, Mardin ve Siirt olarak oluştu. Samsun’da 100 bin nüfusta 348,36 vaka görülürken, Hakkari’de 100 bin nüfusta 5,35 vaka görüldü. İstanbul’da 100 bin nüfusta vaka sayısı 111,57, Ankara’da 54,83, İzmir’de 66,47 oldu.

Bakan Koca, bir diğer paylaşımında ise “Bu hafta ne kadar tedbirli olursak şehirlerimizin rengi ona uygun olarak şekillenecek. Mevcut avantajlarımızı kaybetmemek için daha dikkatli ve temkinli hareket etmeliyiz” ifadesini kullandı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ