Koronavirüs haritasını boyayacak renk kalmadı!

Kovid-19 hasta sayılarıyla dünyada ilk sıralara yükselen Türkiye’de koronavirüs risk haritasını boyayacak renk kalmadı.


Hasta sayısındaki patlama sebebiyle haritaya verecek renk bulamayan Sağlık Bakanlığı, illere göre risk durumu haritasını 26 Mart’tan bu yana yayınlamıyor.

 Türkiye’de ilk vakanın görüldüğü 2020 mart ayından bu yana Kovid-19 salgınını yönetemeyen AKP Hükumeti, virüsle mücadelede adeta duvara tosladı. Açıklanan günlük koronavirüs hasta sayısı 55 bine ulaştı. Uzmanlar, test yapılmayan ve belirti göstermeyenler dahil edildiğinde Türkiye’deki vakaların 100 bin olduğunu tahmin ediyor.
VİRÜSÜN YAYILMA HIZI AKP KONGRELERİYLE PARALEL

AKP lideri Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Ekim 2020’de başlattığı parti ilçe ve il kongrelerinde yasaklara uyulmadı. Tıklım tıklım dolu otobüslerle şehirler arası kongrelere taşınan AKP’liler, ‘lebalep’ kapalı spor salonlarında hastalığı bulaştırdı. ‘Dava arkadaşlarından’ kaptıkları virüsü döndükleri şehirlere taşıyan AKP’liler, toplumu da hasta etti. AKP kongrelerinin başladığı 1 Ekim 2020 tarihinde 1.407 olan hasta sayısı, 6 ay süren kongrelerin ardından 7 Nisan 2021 tarihinde 55 bine dayandı.YOĞUN BAKIMLAR DOLDU, ÇOCUKLAR DA RİSK ALTINDA

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, hasta sayısındaki artış sebebiyle hastanelerin dolup taştığını açıkladı. Yoğun bakım doluluk oranının yüzde 65’e doğru gittiğini belirten Ertuğrul, “Ve bizim şu anda aktif hasta sayımız da 350-400 bin civarında. Yani 350-400 bin civarında izlenmesi gereken hasta var. Olgu sayıları arttıkça toplumdaki gençler ve çocuklar da doğal olarak bundan etkilenecekler.” uyarısı yaptı.

18 MİLYON AŞI YAPILDI AMA

Kovid-19 salgınına karşı Çin’in Coronavac aşısını kullanan Türkiye’de 18 milyon aşı uygulandı. Nüfusun yüzde 20’ye yakın kısmı aşılanmasına rağmen virüs taşıyan vatandaş sayısındaki artışı durduramayan Sağlık Bakanlığı, iki haftadır risk haritasını yayınlamayı da bıraktı.BİLİM KURULU YENİ RENK ARIYOR

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Bilim Kurulu ile birlikte oluşturduğu kriterlere göre hazırlanan illere göre risk haritası da alt üst oldu. Türkiye’de 100 bin kişide 10 hastanın görüldüğü ve maviye boyanacak düşük riskli il kalmadı. 100 bin nüfusta 100’ün üzerinde vakanın görüldüğü ve kırmızıya boyanacak yüksek riskli şehir ilan edilecekti. 100 bin kişide 100 ile 200 arasında vakanın görüldü ve kırmızıya boyanacak il sayısı sadece 18’de kaldı. Virüsün yayılma hızı Bilim Kurulu’nun yeni renkler bulma şartını getirdi. Çünkü 100 bin kişide 300-400-500-600 hasta görünen şehir sayısı patladı. İstanbul’da 100 binde 591 hasta görülürken, Samsun’da 678 hasta görülüyor.

Düşük risk (mavi): Yüz binde 10’un altında vaka görülen iller

Orta risk (sarı): Yüz binde 11-35 arası vaka olan iller

Yüksek risk (turuncu): Yüz binde 36-100 arası vakası bulunan iller

Çok yüksek risk (kırmızı): Yüz binde 100’ün üstünde vaka seyri görülen iller.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ