Kongre’den Trump’a ‘Erdoğan ziyaretini iptal et’ mektubu

ABD Kongresi'nden 17 milletvekili Başkan Trump'a Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ziyaretini iptal etmesini isteyen bir mektup yazdı.ABD Temsilciler Meclisi üyesi bir grup milletvekili Başkan Donald Trump’a Çarşamba günü gerçekleşmesi beklenen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ziyaretini iptal etmesi çağrısında bulundu.


Ekim ayı sonunda ABD Kongresi’nden geçen yaptırım tasarısına ‘Hayır’ oyu veren Müslüman milletvekili Ilhan Omar da mektubu imzalayan 17 milletvekili arasında yer aldı.

Türk hükümeti tarafından düzenlenen Suriye harekatının ABD ulusal güvenliği için yıkıcı sonuçları olduğunu savunan milletvekilleri, operasyonun NATO içindeki ayrılıkları tetiklediğini ve sahada ciddi bir insan hakları krizine neden olduğunu kaydetti.

Türk hükümetine bağlı güçlerin Suriye’de sivilleri hedef aldığını ifade eden ABD milletvekilleri, Türkiye’nin Rusya’dan aldığı S-400 füzelerini, ülkede giderek artan baskı ortamını, hapsedilen ABD vatandaşlarını ve gazetecileri hatırlattıkları mektubun sonunda Trump’a, “Bu bilgiler ışığında Erdoğan’ın ABD ziyaretinin zamansız olduğunu düşünüyor ve sizi bu daveti geri çekmeye çağırıyoruz” diye seslendi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ