Komisyona gelmeyen Fidan ve Akar, sorulara cevap vermedi

​15 Temmuz gecesinin iki kritik ismi Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ve MİT Başkanı Hakan Fidan Darbe Komisyonu’na gelmemişlerdi. İkiliye komisyon sorular yöneltmişti.
Fakat 3-4 aydır sorulara da cevap verilmediği ortaya çıktı. Kafalardaki soru işaretleri artmaya devam etti. Darbe Komisyonu Başkanı Reşat Petek ise “Kamuoyunu tatmin edici rapor için Akar ve Fidan’dan cevap bekliyoruz” cevabını verdi.

Hürriyet yazarı Murat Yetkin bugünkü köşesinde Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu Başkanı Reşat Petek’in açıklamalarına yer verdi. ’15 Temmuz Komisyonu Başkanı: Genelkurmay ve MİT’ten cevap bekliyoruz’ başlıklı yazısının ilgili bölümü şöyle:

“(Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın ifadelerinin alınamayışı üzerine) İfadelerinin olmayışı, kamuoyunda raporun eksik bırakıldığı şeklinde düşünüldüğü noktada Genelkurmay’a ve MİT’e yazılar yazdık. MİT’ten henüz bir cevap gelmedi; göndermeyeceğiz diye bir cevap da gelmedi. Araya referandum girdi tabii. Genelkurmay Başkanlığı’na da sorular yönelttik, oradan da gelmedi. Gelmesi beklentisi var tabii.


(‘Raporun tamamlanması için yanıtlarını mı bekliyorsunuz?’ sorusu üzerine) Tek neden o değil. Onlar gelmese de rapor yazılır.

Ama kamuoyunun bilgilendirilmesi açısından her ikisinden de cevap gelmesini isteriz tabii.
Öncelikle kamuoyunun, partilerin, komisyon üyelerinin ve komisyon başkanı olarak benim böyle bir beklentimiz var. Böylelikle rapor daha olgun, kamuoyunu daha tatmin eder bir şekil alır.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ