Komadaki tutuklu kelepçeyle yatağa bağlandı

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu raporu: Hasta tutuklu L. H., 2019’da komada kaldığı süre boyunca hastane yatağında kalepçe takıldı.


Uzun süredir komada olan L. H. isimli tutuklu kelepçe takılarak yatağa bağlandı. Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu’na (TİHEK) başvuran avukat O.Y., L. H.’ye kelepçe takılmasının kötü muamele yasağının ihlal edildiğini belirtti.

Birgün gazetesinden İsmail Arı’nın haberine göre, TİHEK Kurul Kararı’nda yer alan bilgiler şöyle: L. H.’nin kapalı ceza infaz kurumunda hükümlü olarak bulunurken 20 Şubat 2019’da hastaneye sevk edildi, en az 36 gün boyunca komada kaldığı süre süre boyunca tutukluya kelepçe takıldı. TİHEK’in yaptığı incelemede, ifadelere yer verildi:


“Hükümlü veya tutuklu olmayan hastalarla birlikte aynı bölümde tedavi görmektedir. Bu nedenle sağ kolu kelepçe ile yatağın demirine güvenlik gerekçesiyle sabitlenmiştir. Ayrıca Jandarma 24 saat boyunca izlemektedir.”

Hastane yönetiminin, kuruma verdiği yazılı görüşte jandarmanın sözlü olarak uyarıldığı ifade edilirken İl Jandarma Komutanlığı tarafından ise tutukluya kelepçe takılmaması konusunda uyarı yapılmadığını aktarıldı. TİHEK Kurul Kararı’nda tutuklunun yoğun bakımda kelepçeyle tedavi görmesi nedeniyle İl Jandarma Komutanlığı ve hastane tarafından “kötü muamele yasağının ihlal edildiğine” karar verildi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ