Kitlesel Kırım'da saçmalığın sınırı yok

Hizmet'ten diye tutuklanan Papaz Brunson'u suçlamaları ağırlaştırıp ikinci kez tutukladılar.
Protestan cemaatine ait İzmir'deki Diriliş Kilesi'sinin papazı olan Andrew Craig Brunson 9 Aralık 2016'da Hizmet Hareketi'nden olduğu iddiasıyla tutuklanmıştı.

ABD ile Türkiye arasında diplomatik gerginliğe de neden olan tutuklanma sonrası ABD Başkanı Trump, bizzat papaz Brunson'un iade edilmesini de istemişti.

Dün ise İzmir'de önemli bir gelişme yaşandı. İzmir İl Emniyet Müdürlüğü'nün 1 yıldır yaptığı araştırma üzerine hazırladığı rapor İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'na ulaştı. Bir yıldır araştırma yapan Emniyet, Papaz Brunson faaliyetleri ve Hizmet Hareketi'yle irtibatları konusunda hiçbir delil bulamadı. Ancak mahkemeye gizli tanık ifadeleri sunuldu. 


Hürriyet’ten Toygun Atilla’nın haberine göre; yeni deliller ışığında, cezaevindeki papaz Brunson, büyük güvenlik önlemleri altında İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'na getirildi.

Güvenlik gerekçesi ile gizlilik içinde yürütülen süreçte, papaz Brunson'un yanında avukatı Tuğba Aydın bulundu.

Savcılık sorgusunun ardından İzmir 2. Sulh Ceza Hakimliği'ne çıkartılan papaz Brunson'a "devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasi veya askeri casusluk amacıyla temin etme, Türkiye Büyük Millet Meclisini ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek,Anayasal düzeni değiştirmeye teşebbüs " suçlamaları yöneltildi.

BEN İSA MESİH'İ SAVUNUYORUM
..Suçlamaları kabul etmeyen papaz Brunson ise ifadesinde , "Ben İsa Mesih’i savunan biriyim. Kilise kuran ve bunu devletin bilgisinde yapan bir din adamıyım. Hiç bir İslami hareketi asla desteklemem. Hayatımda da tanıdığım hiç bir F..Ö'cü yoktur " dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ