Kılıçdaroğlu: Yolsuzluklarla ilgili çok sayıda dosya elimde

Bürokratlara yaptığı çağrıların arıdan yolsuzluklara ilişkin çok sayıda dosya ve belgenin kendilerine ulaştığını söyleyen Kılıçdaroğlu, “Helalleşeceğiz ama hesaplaşma ayrı" dedi.


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bürokratlara yaptığı 'kanun dışı talimatlara uymama' çağrılarının ardından yolsuzluklara ilişkin çok sayıda dosya ve belgenin kendilerine aktarıldığını söyledi. "Zamanı gelince açıklayacağız" diyen Kılıçdaroğlu, 'helalleşme' açıklamasına ilişkin ise “Helalleşeceğiz ama hesaplaşma ayrı" ifadelerini kullandı. 

'HUKUKA UYANLAR KENDİLERİNİ DAHA GÜVENDE HİSSEDİYOR'


Sözcü’den Emin Özgönül’e konuşan Kılıçdaroğlu, "Geçmişte yapılan yolsuzluklara ilişkin çok sayıda dosya ve belge bize akmaya başladı. Bunların sayıları fazla olduğu için bir ekip kurduk" dedi. Ekim ayında bürokratlara yaptığı 'yasa dışı işlemlere karışmama' uyarısıyla, 'hukuka uyan bürokratların kendilerini güvende hissettiğini' söyleyen Kılıçdaroğlu'nun açıklaması şöyle: 

"Bürokrasiye yaptığım çağrıdan sonra, hukuka uyan bürokratlar, kendilerini daha güvende hissettiler. Yasa dışı biçimde gelen baskıya da direndiler. İmza atmamaya özen gösteriyorlar. Geçmişte yapılan yolsuzluklara ilişkin çok sayıda dosya ve belge bize akmaya başladı. Bunların sayıları fazla olduğu için bir ekip kurduk. Yeri ve zamanı gelince bu yolsuzluk dosyalarını kamuoyuyla paylaşacağız.

'ARTIK KENDİLERİNİ YALNIZ HİSSETMİYORLAR'

Bürokrasi aslında yaptığı işler dolayısıyla suçlanmak istemez, yasalara uygun davranmak ister, yasalara aykırı işlemlere direnmek ister. Ama yıllardır bürokrasi üzerinde baskı kuruldu ve dürüst insanlar sistemin dışına itildi. Yandaşlarına da belli makam ve mevkiler verdiler. Bu da siyasetçi ile bürokrasi arasında çıkar ilişkisi doğurdu. Tepedeki nemalanıyor, alttaki de ‘O zaman ben de' diyor. Bu durumdan dürüst çalışan bütün bürokratlar rahatsızdı. Benim yaptığım çağrı, bürokrasiye güven verdi. Artık kendilerini yalnız hissetmiyorlar."

'YOLSUZLUK YAPANDAN HESAP SORULACAK'

Geçtiğimiz günlerde, "Partimizin de hataları oldu" diyerek 'helalleşme yolculuğuna çıkacağını' söyleyen Kılıçdaroğlu, "Ben ‘Helalleşme' dedim ama ‘hesaplaşma' ayrı. Yolsuzluk yapandan, kul hakkı yiyenden, hukuk içinde elbette hesap sorulacak" ifadelerini kullandı. Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu: 

"Ben ‘Helalleşme' dedim ama ‘hesaplaşma' ayrı. Yolsuzluk yapandan, kul hakkı yiyenden, hukuk içinde elbette hesap sorulacak. Helalleşme derken “Yolsuzlukları görmeyeceğiz, devleti soymuşlar görmeyeceğiz” diye bir şey yok. Biz geçmişin yaralarının kaşınmasını değil, geleceğe bakmak istiyoruz. Geçmişin yaralarını kanatarak sağlıklı bir gelecek yaratamazsınız. Oturalım sağlıklı, yararlı ve dayanışma içinde bir gelecek inşa edelim, çocuklarımıza güzel bir Türkiye bırakalım istiyoruz. Bana son dönemde en çok, ‘Bizi ne zaman kurtaracaksın? Bunları ne zaman göndereceksin?'' sorusu yöneltiliyor. Halkın bize olan güveni artıyor."

'DENEME YANILMAYLA ÜLKEYİ YÖNETİYORLAR'

“Türkiye'yi deneme ve sınama ile yöneten bir anlayış var” diyen Kemal Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Akıl değil, bilim değil, liyakat değil, kendi kafasına göre bildiğini okuyan, alınan telkinlerle, ‘Bir de şunu deneyelim nasıl olacak bakalım?' diyen bir yönetimle karşı karşıyayız. Deneme yanılmayla ülkeyi yönetiyorlar, deneme tahtası… Türkiye geçmişte de sıkıntılara girdi, vatandaşımız zor günler geçirdi. Ancak bugünkü durum çok daha farklı, Meclis duvarının önüne gelip yalvaran, kendisini yakanlar var. Kayseri'de bir vatandaşımız hayatına son verdi. İnsanlar zor şartlarda ve geçinemiyor, ama bunu görmeyenler var."

'5 yerden birden maaş alanlar olduğunu' da söyleyen CHP lideri, “Hatta Telekom'da, 2'nci 3'üncü maaşı ve ikramiyeyi Euro ile alanlar var. ‘Yerliyim millîyim' diyeceksin, Türk lirasını yerlerde süründüreceksin. Yabancı parayı ise halkın ulaşamayacağı kadar yükseklere çıkaracaksın. Kendilerine gelince de 3-5 maaş alacaksın. Bu hortumu keseceğiz, devlette 2 maaş 5 maaş olmaz, buna son vereceğiz” ifadelerini kullandı. 

CHP ÖRGÜTLERİNE 'HELALLEŞME' TALİMATI

Öte yandan Milliyet'ten Mehtap Gökdemir, Kılıçdaroğlu’nun 'helalleşme' açıklamasının CHP örgütlerine gönderildiğini yazdı. CHP Medya ve Kurumsal İletişimden Sorumlu Genel Başkan Başdanışmanlığı tarafından hazırlanan haftalık bilgilendirme raporunun milletvekillerine ve teşkilata iletildiği belirtildi. Habere göre, “Helalleşme” başlığı ile Kılıçdaroğlu’nun açıklamasının yer aldığı raporda şu ifadelere yer verildi: “Yaralarımızı sarmamız lazım. Biliyorum bazılarınız zorlanıyor bu konuyu konuşmakta. Yaralar hala açık. Ama yapacağız. Çocuklarımız için yapacağız. Geleceğimiz için yapacağız. Bizim gördüğümüzü, yaşadığımızı milletimizin çocukları gelecekte yaşamayacak, yaşamamalı… Bundan daha büyük bir ödül olabilir mi Allah aşkına? Helalleşme ile hukuku karıştıranlar oldu. Helalleşme yüzleşmek, barışabilmek, devam edebilmek demektir. Bunu yarası olan topluluklarla yapacağız. Hukuk başka. Kim ne suç işlediyse, onun karşılığı hukuktur. Onunla zaten helalleşmek imkânsız... Hukuk onun hesabını soracak. Bunu videomda da söyledim.” 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ