Kılıçdaroğlu: AİHM kararı uygulanmazsa faturası ağır olur

Yıllık değerlendirme toplantısında konuşan CHP Lideri Kılıçdaroğlu, AİHM'in Demirtaş hakkındaki kararı hakkında, “Uygulanmamasının faturası ağır olur ” dedi.


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yıllık değerlendirme toplantısında Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a S-400’ler hakkında, “Ecevit’e de uçaklarımızı, çıkartma gemimizi kullanamazsınız dediler, kullandı. Erdoğan’ın, en azından Ecevit’in gösterdiği cesareti göstermesi lazım” çağrısında bulundu. Kılıçdaroğlu, AİHM’in Demirtaş hakkındaki kararı için ise, “Uygulanmamasının faturası ağır olur ” dedi.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, yıllık değerlendirme toplantısında gazetelerin Ankara temsilcileriyle yılın son günlerinde parti genel merkezinde bir araya geldi. Kılıçdaroğlu’nun gazete temsilcileriyle yaptığı toplantıda konu başlıklarıyla verdiği yanıtlar şöyle:


DEMİRTAŞ’IN AİHM KARARI

“Kararın uygulanmasını Anayasa Mahkemesi söylüyor. Ben bu karara uymam dediğiniz zaman Avrupa’dan kendinizi tamamen tecrit etmiş oluyorsunuz. Demokrasi yükseltilebilir algısı tamamen yok oluyor. Kararı uygulayacaklar ama topluma, “elimiz makûm” diyecekler. Uygulanmamasının faturası ağır olur. Uygulamazlarsa da şaşırmam. Daha önce Anayasa Mahkemesi kararını da tanımadılar. Türkiye tamamen içe dönük bir ülke haline gelir.”

ERKEN SEÇİM

“Erken seçimi, Türkiye’nin ağır faturayı ödememesi için istiyorum. Hükümet sorunları çözme kapasitesini kaybetti. Fatura ağırlaşmasın, topluma gidelim diyoruz. Türkiye’nin tepeden tırnağa yapılanması gerekiyor. Parlamenter sistem gerekiyor.”

EKONOMİ

“O politikaları uygulayan Erdoğan’dı. Erdoğan’ın istifa etmesi lazım. 128 milyar dolarlık kaybın faturasını Erdoğan’ın ödemesi gerekmiyor mu? Yarın ne gibi bir politika izleyeceğini merak ediyorum. Merkez Bankası söylediklerinin tam tersini uyguluyor.”

S-400’LERİN ÇALIŞTIRILMASI

“Türkiye hava savunması açısından bölgedeki en zayıf ülke. Kendinizi korumak için S-400’leri madem aldınız kurmak zorundasınız. Erdoğan kurar mı, kurmaz. Erdoğan ne diyorsa mutlaka aksi vardır. Yapacağım diyorsa, bunu yapmayacaktır biliyoruz, zamana yayıp üstünü örtecektir. Rametli Ecevit, Kıbrıs’a çıktığı zaman, gemimizi kullanamazsınız dediler. Ecevit’in gösterdiği cesareti göstermesi, S-400 sistemini kurması lazım. Yapmazsa ikinci papaz vakası olur. Verdiği sözü tutmayan 2.5 milyar dolarla dünyanın en pahalı hurdalığına sahip olan ülke olur.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ