KHK’lı 'irtibat ve iltisak hukuki kavramlar mı' diye sordu, Meclis yargıyı adres gösterdi

KHK’lı bir öğretmen, yaşadığı hukuksuzlukları TBMM Dilekçe Komisyonu’na yazdı. Meclis ise öğretmene verdiği cevapta ‘yargıyı’ adres gösterdi.

Hukukçu Dr. Gökhan Güneş, konuyla ilgili paylaşımında şu ifadeleri kullandı: “KHK’lı bir öğretmenin, hiç bir mevzuatta ve yargı kararında yer almayan istihbari nitelikli ‘irtibat ve iltisak’ kavramlarının ne anlama geldiğine ilişkin sorusuna TBMM çok manidar bir cevap vermiş ve hiç bir hukuki karşılığı olmayan bu kavramlarla ilgili tüm sorumluluğun yargıda olduğunu belirtmiştir. Her ne kadar şimdilerde pervasızca karar verseler de, ihale 15 Temmuz yargıçlarına kalacak ve işlenen insanlığa karşı suçların sorumlusu olarak bu kişiler gösterilecektir.”
 

YAPI, OLUŞUM, GRUP, İRTİBAT, İLTİSAK NE DEMEK?

KHK’lı öğretmen, TBMM’ye gönderdiği dilekçesinde yaşadıklarını anlatıyor. Ardından KHK’larda geçen yapı, oluşum, grup sözcüklerinin ‘terör örgütü’ anlamında kullanılıp kullanılmadığını soruyor. Sonrasında ise şunları dile getiriyor: “Bu anlamda kullanılmışsa yapı, grup ve oluşum sözcüklerinin ayrı ayrı olarak hukuki karşılığı/sınırları birbirinden farkları nelerdir? İdari yargıda veya ceza yargılamasında hangisi hangi yaptırımı gerektirmektedir?

Üyesi olduğum için ihraç edildiğim Aktif Eğitimciler Sendkası yapı mıdır, oluşum mudur, grup mudur? SMS aracılığıyla muhataplara yardım ettiğim için ihraç edildiğim Kimse Yok Mu Derneği yapı mıdır, oluşum mudur, grup mudur? Çocuğumu ön kayıt yaptırmış olduğum için ihraç edildiğim özel Safvet Ortaokulu yapı mıdır, oluşum mudur, grup mudur?

2- KHK’larda geçen ‘mensubiyet, irtibat, iltisak ve aidiyet’ sözleri de terör örgütü üyeliği anlamında mı kullanılmıştır? Eğer öyle ise bu sözcüklerin hukuki karşılığı ve sınırları ile birbirinden farkları nelerdir? İdari yargıda veya ceza yargılamasında hangisi hangi yaptırımı gerektirmektedir?”

Öğretmenin soruları bunlarla sınırlı değil. Benzer çok sayıda sorusu ve somut örnekleri var. Örneğin kendisinin sendika üyeliği nedeniyle suçlandığını ancak o sendikanın açılışına onay verenlerle ilgili hiç bir yaptırım uygulanmadığını anlatıyor.

TBMM, YARGININ BAĞIMSIZLIĞINI HATIRLATIYOR

TBMM ise KHK’lı öğretmene verdiği cevapta yargı bağımsızlığını hatırlatıyor; bütün bu karmaşa ve hukuksuzluğun sorumluluğunun yargıda olduğu kaydediliyor. İşte o cevap:


 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ