Kayyımdan satılık: 'Mardin'i satılığa çıkardı'

Kayyım yönetimindeki Mardin Büyükşehir Belediyesi, 18 taşınmazı 18 milyon TL muhayyen bedelle satılığa çıkardı.


Belediye Meclisi'nin HDP Grup Sözcüsü Mehmet Ali Amak, “Belediyeyi borç batağına sokan kayyım adeta Mardin’i satılığa çıkardı” tepkisinde bulundu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetimindeki Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne 19 Ağustos 2019 tarihinde yeniden kayyım olarak atanan Vali Mustafa Yaman, bu kez de belediyenin 18 taşınmazını satılığa çıkardı. 5 tarla ve 13 arsadan oluşan taşınmazların satışı için ihale duyurusu yapıldı. Duyuruya göre, Artuklu ilçesinde bulunan taşınmazlar için ihale açılış fiyatları da belirlendi. 18 taşınmaz toplam 18 milyon 57 bin TL karşılığında satışa çıkarıldı. Taşınmazların satışı için ise, 28 Mayıs, 29 Mayıs ve 2 Haziran tarihlerine gün verildi.


Belediye Meclis kararıyla satışa çıkarılması gereken taşınmazlara ilişkin herhangi bir Meclis kararının olup olmadığı öğrenilemedi. Yine, her ay kimi memurlar ile yapılan "Meclis Toplantısı"nın Mayıs ayı kararları da, bu ay belediyenin resmi internet sitesine konulmadı. Söz konusu taşınmazların satışa çıkarılmasının, Kasım 2016’dan 31 Mart 2019 yerel seçimlerine kadar belediyeyi toplamda 1 milyar 26 milyon TL borca sokan kayyım yönetiminin, son dönemlerde yaşadığı mali sıkıntılardan kaynaklandığı belirtiliyor.

Taşınmazların satışına tepki gösteren Mardin Büyükşehir Belediye Meclisi'nin HDP Grup Sözcüsü Mehmet Ali Amak, kayyım döneminde 6 milyon geliri olan belediye iştiraki MARSU’nun 620 milyon TL borçlandırıldığını, belediyenin 63 milyon TL olan borcunun ise 406 milyon TL’ye çıkarıldığını hatırlattı.

Belediyenin borç batağına sokulduğunu ifade eden Amak, “Halka harcanması gereken paralar AKP’nin seçim çalışmalarında, kuruyemişçilerde, oto kiralamalarda harcandı. Sadece 3 ayda 164 bin TL değerinde kuruyemiş ve kahve alımı yapıldı. AKP’li bakanlara belediyenin kaynakları harcandı. Şimdi kasa boşaldı, peş peşe taşınmazları satılığa çıkarıyorlar” sözleriyle taşınmazların satışını değerlendirdi.

Kayyımın atandığı günden bu yana belediye gelirlerinin üstünde harcamalar yapılarak, borçlanmanın daha da arttığına dikkati çeken Amak, şunları söyledi:

“Belediyeyi borç batağına sokan kayyım adeta Mardin’i satılığa çıkardı. Kayyım geçmişte yapmış olduğu onca yolsuzluk yetmezmiş gibi belediyenin park, yeşil alan ve benzeri durumda olan arsa ve arazilerini satışa çıkarıyor. Borçlanma belediyeler işletilemez. Bu şekilde bir şehir yönetilemez. Kayyım dün olduğu gibi bugün de gasptır, talandır. Bunu bir kez daha görmüş olduk."

(Mezopotamya)
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ