Kayyım, Van Belediye Meclisi’ni dağıttı: Diyarbakır’da oturma eylemi var

HDP’li Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediye eşbaşkanlarının hukuksuz bir şekilde görevden alınmasına tepkiler sürerken yerlerine atanan kayyımlar icraatlarına başladı.
Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Bedia Özgökçe Ertan'ın yerine kayyım atanan Vali Mehmet Emin Bilmez, meclis üyelerine gönderdiği yazıyla belediye meclisinin feshedildiğini duyurdu. Kayyım Bilmez, bundan sonra meclisin görev ve yetkililerinin belediye encümeninde olacağını bildirdi. 

Toplam 71 üyesi olan belediye meclisinde HDP 44, AKP ise 27 üye ile temsil ediliyordu. 

Öte yandan kayyım Mehmet Emin Bilmez, HDP döneminde göreve getirilen daire başkanlarını da görevden aldı.


12 daire başkanı, genel sekreter ve çok sayıda müdürü görevinden alan kayyım, yerlerine daha önceki kayyım döneminde görev yapan kişileri atadı. 
Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre sabah saatlerinde ihraç edilen belediye çalışanlarının da aralarında bulunduğu çok sayıda kişinin evine baskın yapıldı. Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası (Tüm-Bel Sen) Van Şube Eşbaşkanı Şükrü Kaçıcı, belediye çalışanlarından Çimen Ümit, Cahit Duran, Veysel Engin gözaltına alındı. Kentte belediye çalışanlarına yönelik gözaltıların devam ettiği öğrenildi. Dün düzenlenen protesto eylemlerinde aralarında milletvekili danışmanlarının da bulunduğu 32 kişi, Van Emniyet Müdürlüğü TEM Şubesi'nde tutuluyor. 

Kadıköy’de kayyım atamalarını protesto ettikleri için gözaltına alınan 16 kişinin de İstanbul Adliyesi'ne sevk edilmesi bekleniyor.

Gözaltına alınanların isimler şunlardı: "Zeravan Rendan, Metin Özkan, Rojhat Tunç, Vedat Örüç, İbrahim Akdemir, Cesur Yılmaz, Ulaş Kayhan, Ali Düzgün, Betül Topkaya, Lizge Biter, Merve Yetkin, Berat Işık, Aze Deniz Akşar, Çağla Özkurt, Özge Özkurt, Ozan Aslan."

Bu arada Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne kayyım atanmasına tepki gösteren HDP milletvekilleri, belediye eşbaşkanları ve yurttaşlar polis ablukası altında belediye binası önünde oturma eylemi yapıyor.

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ