Kayyım, kadınların bahçesine de el koydu

HDP'li belediyelere yönelik atanan kayyımlar bu kez kadınların bahçesine el koydu.
Bismil Belediyesi’ne atanan kayyım, 100 dönümlük araziyi kendi elleriyle eken kadınların bahçeye girişlerini engelledi. Bahçeyi emekle yeşerten 50 kadın işsiz bırakıldı. 
Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) yönetiminde bulunan Bismil Belediyesi, 2014 yılında hayata geçirdiği bir projeyle Dicle Nehri kenarında bulunan boş arazileri ekilebilir hale getirdi.

Sadece kadınların çalıştığı arazide birçok ürün ekildikten sonra Şubat 2017'de belediyeye atanan kayyum tarafından proje durduruldu. Durdurulan bu proje, 31 Mart yerel seçimlerinde belediyenin Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetimine geçmesiyle yeniden hayata geçirildi.


31 Mart yerel seçimlerinden sonra Bismil Belediyesi, nehir kenarındaki 100 dönüm araziyi, kadınların ekonomik özgürlüklerini elde etmesi ve kooperatifleşmenin gelişmesi için 50 kadına tahsis etti.

Kadınlar domates, salatalık, biber, patlıcan, kabak ve karpuz ektikleri arazide, 16 dönümlük üzüm bağından da pekmez elde ederek geçimlerini sağladı.

Ancak Bismil Belediye Eşbaşkanı Orhan Ayaz’ın görevden alınması ardında 22 Ekim’de İçişleri Bakanlığı kararıyla ilçe kaymakamı Kerem Süleyman Yüksel, kayyum olarak atandı.

Belediyenin web sitesinden Kürtçe dil seçeneğini çıkaran kayyum, kadınların kendilerine tahsis edilen arazide ektikleri bostana girişlerini engelledi. 

Belediyenin geliştirdiği projenin sözcüsü Nesibe Uygun, 100 dönümlük arazide 50 kadınla bir çalışma yürüttüklerini belirterek, henüz projelerine bir isim bulmadan kayyum atanmasının ardından bahçeye girişlerinin engellendiğini söyledi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ