Karayolları yılı 13 milyar TL ek ödenekle kapatacak

Karayolları Genel Müdürlüğü'nün müteahhitlere 10 milyar TL dolayında borcu bulunuyor. Bu borcun yarısı geçen yıldan kaldı.
2020 yılbaşı ödeneği 7.6 milyar TL olan Karayolları Genel Müdürlüğü, peş peşe aktarılan eklemelerle adeta ödenek rekoruna koşuyor. Yılın başından bugüne değin üç parçada yaklaşık 10 milyar TL ek ödenek aktarılan Karayolları, 2 milyar TL’lik daha ek ödenek talebinde bulundu.

Habertürk’ten Olcay Aydilek’in haberine göre, söz konusu ödeneğin bu ay sonunda ya da ekim ayının başında serbest bırakılması bekleniyor. Karayolları’nın yılbaşı ödeneği de dahil 2020 yılını 20-21 milyar TL ile kapatması hedefleniyor.

MÜTEAHHİTLERE 10 MİLYAR TL ÖDEME


Karayolları’nın, yaz mevsimine girerken, müteahhitlere 10 milyar TL dolayında borcu bulunuyordu. Bunun, yaklaşık 5 milyar TL’lik bölümü, 2019 yılından kalan borçtan oluşuyordu.

Karayolları’na önce 2 milyar TL, ardından da haziran ayının ilk yarısında 5 milyar TL’lik ödenek aktarıldı. Genel Müdürlük, müteahhitlere kısa sayılabilecek bir dönem içinde toplam 7 milyar TL ödeme yaptı. İzleyen günlerde 2.5 milyar TL’lik bir ödenek daha aktarıldı.

Sektör kaynakları, Karayolları’nın belli aralıklarla ödeme yaptığını belirterek, “Halen, 10 milyar TL’yi aşkın bir tutarda alacak söz konusu. Şantiyelerde çalışmalarımız devam ediyor” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ