'Kanadalı şirket İzmir'de yanan yerde maden sahası için başvurdu' iddiası

Türkiye bir yandan İzmir başta olmak üzere Ege ve Akdeniz'de yanan ormanlarla bir yanda da Çanakkale'deki Kaz Dağları'ndaki ormanı yok ederek altın madeni arama girişimlerini durdurmaya yönelik süreçlerle boğuşuyor.


Hem yangınlarla hem de Kanadalı Alamos Gold şirketine verilen maden arama ruhsatı ile ilgili tepkilerin adresi AKP iktidarı. 

Ancak iki meselenin birbiriyle bağlantılı olduğu ve Kanadalı şirketin, İzmir'de ormanların yandığı alanla ilgili de maden arama ruhsatı için başvuruda bulunduğu iddiası ortaya atıldı.


İddiayı gündeme getirense Hukukçu Dayanışması

Cumhuriyet Gazetesi'nden Alican Uludağ'ın haberine göre, bir grup avukatın kurduğu Hukukçu Dayanışması yangınlarda ihmalleri bulunduğu gerekçesi ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar hakkında suç duyurusunda bulundu.

Avukatlar, suç duyurusu dilekçelerinde, "Yangının çıktığı/çıkarıldığı bölgenin, son günlerde Kaz Dağları’ndaki ağaç katliamıyla gündeme gelen, Kanadalı Altın ve Madencilik şirketi Alamos Gold’un, maden sahası için izin başvurusu yaptığı yerler içinde bulunduğu yönündeki duyumlarımız, meselenin çok yönlü bir hukuki soruşturmaya tabi tutulması gerektiğini ortaya koymaktadır" iddiasını da gündeme getirdi.

Dilekçede şu ifadelere yer verildi:

"Yangının çıktığı/çıkarıldığı bölgenin, son günlerde Kaz Dağları’ndaki ağaç katliamıyla gündeme gelen, Kanadalı Altın ve Madencilik şirketi Alamos Gold’un, maden sahası için izin başvurusu yaptığı yerler içinde bulunduğu yönündeki duyumlarımız ise meselenin çok yönlü bir hukuki soruşturmaya tabi tutulması gerektiğini ortaya koymaktadır. Somut ve bilinen gerçekler ise böylesi bir afeti büyümeden engellemesi, her türlü devlet olanağını, kurumlarını ve araçlarını kullanarak bertaraf etmesi gereken ilgililerin, bu kamusal görevlerini ihmal ettikleri ya da kötüye kullandıklarıdır."
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ