Kanada'da gölde boğulan kişiyi kurtarmaya çalışan Profesör Hakan Acar yaşamını yitirdi

Hukuk profesörü Hakan Acar, iltica ettiği Kanada’da gölde boğulmak üzere olan bir kişiyi kurtarmaya çalışırken hayatını kaybetti.

23 Temmuz 2016’da yayınlanan 667 sayılı ilk kararname ile kapatılan Fatih Üniversitesi’nde hukuk profesörü olarak görev yapan Hakan Acar, öğretmen eşi Gülbin Acar ile birlikte 15 Temmuz’dan bir yıl önce Kanada’ya gitti.

Darbe girişimi sonrası başlatılan cadı avı nedeniyle Türkiye’ye dönemeyen Acar ve ailesi, Kanada’ya iltica etmek zorunda kaldı.


London Ontario King’s University of Collage’a ziyaretci profesör olarak çalışan, Toronto Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde master yapan Hakan Acar daha sonra kendi hukuk bürosunu kurarak özellikle göçmen hukuku üzerine avukatlık hizmetleri verdi.

Acar'ın, biri down sendromlu iki oğlu var.

'YÜZLERCE MUHACİRE YARDIMCI OLDU'

gofundme platformunda Profesör Acar için yardım kampanyası başlatan arkadaşı Yunus Yılmaz, “Kendisiyle Fatih Üniversitesinde beraber çalışma ve dostluğundan istifade etme bahtiyarlığı yaşadım. Üretken ve başarılı akademik hayatıyla, binlerce öğrencinin yetişmesine katkıda bulundu. Ziyaret için geldiği Kanada’ya üniversitemizin hukuksuzca kapatılmasıyla yerleşmek mecburiyetinde kaldı. Yeni vatanımızda ben ve ailem gibi yüzlerce muhacire hukuk süreçlerinde yardımcı oldu. O, her yönüyle örnek alınacak çok özel bir abimiz ve ailesine düşkün bir babaydı.” dedi.

Yılmaz, toplanacak yardımın Hakan Acar’ın hastane ve cenaze masrafları için harcanmak üzere ailesine teslim edileceğini de kaydetti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ