Kamuya ait cihazlar bakanlık emriyle şehir hastanelerine veriliyor

Malzemelerini kendilerinin tedarik edip hizmet sunması gereken, hasta garantili ve dolarla iş yapan şehir hastanelerinin malzemeleri, Sağlık Bakanlığının emriyle kamu hastanelerinden sağlanıyor.

Yap-işlet-devret modeli ile yapılan ve maliyeti nedeniyle eleştirilen şehir hastanelerinin yüklenici tarafından anahtar teslim olarak bitirilmesi gerekiyor.

Ancak şehir hastanelerinin donanımlarını, tıbbi teçhizatlarını kamu kaynakları ile temin ettiği ortaya çıktı.


KAMUYA AİT CİHAZLAR BAKANLIK EMRİYLE ŞEHİR HASTANELERİNE VERİLİYOR

Cumhuriyet’ten Sibel Bahçetepe’ye konuşan CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, bakanlık emriyle devlet hastanelerine ait cihazların şehir hastanelerine aktarıldığını belirterek, “Bu şehir hastanelerinin kendi donanımlarını, tıbbi teçhizatlarını yüklenici firmanın karşılaması gerektiği halde, bize ulaşan bazı evraklarda, farklı kamu hastanelerine DMO üzerinden kamu kaynakları ile Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneler Birliği emri ile hastane malzemeleri, motorlu hasta karyolası, pansuman arabası, EKG, solunum cihazı, oturma grubu gibi malzemeler alındığı görülüyor. Yüklenicinin yapması gereken bir harcamayı kamu yapıyor” dedi.

KAMU HASTANELERİ KABUL EDİP ŞEHİR HASTANELERİNE GÖNDERİYOR

Bu malzemelerin kamu hastanelerinde kabul tutanağı yapılıp buralara hiç uğramadan doğruca şehir hastanesine gönderilme talimatı verildiğinin görüldüğünü öne süren Adıgüzel, “Bu donanım ve cihazlar 2006 tarihli Taşınır Mal Yönetmeliğine dayandırılarak ve geçici tahsis belgesi düzenlenerek, adına malzeme alımı yapılan hastanelere değil, Ankara Bilkent Şehir Hastanesi’ne teslim ediliyor. Yani yüklenici firma hem devletten her yıl şehir hastanesi kira bedeli ve hizmet sunumu ile ilgili dünyanın parasını alacak hem de malzeme ihtiyacını kamu kaynaklarıyla karşılayacak. Bu hastaneler anahtar teslim olmayacak mıydı?” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ