Kalyon İnşaat’a ‘9.5 milyar vergi istisnası’ haberlerine erişim engeli

Son yıllarda aldığı kamu ihaleleriyle dikkat çeken ATV, A Haber, Sabah’ın da sahibi olan Kalyon İnşaat’a, Ağustos ayında kazandığı ihale bedeli kadar ‘vergi istisnası’ getirilmesiyle ilgili haberlere erişim engeli getirildi.


9 Ekim tarihli Resmi Gazete’de ‘01/09/2020-30/09/2020 Tarihleri Arasında Düzenlenen Vergi, resim ve Harç İstisnası’ başlığıyla yayınlanan vergi teşviği sağlanan şirketlerin listesi açıklandı.

Bu listede en dikkat çeken şirket ise Kalyon İnşaat oldu. Şirkete 21 Ağustos 2020 tarihinde aldığı “Bandırma-Bursa-Yenişehir-Osmaneli Yüksek Standartlı Demiryolu Hattı İnşaatı ile Elektronik Sistemlerin Temini İşi” ihale bedeli olan 9.449.995.833 TL kadar ‘vergi istisnası’ sağlandı.‘KİŞİLİK HAKLARI’ İHLAL EDİLMİŞ Kalyon İnşaat’a sağlanan bu devasa büyüklükteki ‘vergi istisnası’ medyada yer alınca şirket de sansür için harekete geçti. ‘Kişilik hakları ihlali’ gerekçesiyle, Beykoz Sulh Ceza Hakimliği’nin 14 Ekim 2020 tarih ve 2020/1344 sayılı kararı ile Cumhuriyet, Birgün ve Evrensel gazetelerindeki ‘Kalyon İnşaat’a vergi istisnası’ haberleri erişime engellendi.


GAZETELER ‘KIYAĞI’ MANŞETE ÇEKTİ 

Cumhuriyet gazetesinin engellenen haberin başlığı “ATV’nin sahibine 9,5 milyar liralık vergi istisnası” olurken, Birgün gazetesinde haber “Aldığı ihale bedeli vergiden istisna tutuldu: Kalyon’a milyarlık kıyak” başlığıyla okura duyuruldu. Evrensel gazetesi ise aynı haberi “Asgari ücretlinin vergisi artarken patronlara milyarlarca lira vergi indirimi” başlığıyla okuyucularıyla paylaştı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ