İznik Gölü havzası dinamitle talan edilecek

Türkiye son günlerde korunması gereken orman, göl gibi alanlara yapılmak istenen maden işletmeleriyle beraber çevre alanlarının talan edilmesiyle gündemde.


Şimdi de UNESCO Dünya Geçici Mirası Listesi’nde yer alan Bursa’nın İznik Gölü havzası üzerinde bulunan Aydınlar Köyü’ne “çinko –kurşun- bakır” ocağı kurulmak isteniyor. Birgün’ün haberine göre maden işletmesi kurulması halinde, bölgede günde 216, ayda ise 5 bin 616 kilogram dinamit patlatılacak.

Uzmanlar patlama sonucu çıkan tozun orman ve zeytinliklere zarar vereceğini ifade ediyor. Uzmanlara göre yapraklarda oluşan tozlanma ağaçları yok edecek. Ağır metallerin yeraltı ve yerüstü suları ile karışması ciddi sağlık sorunlarını ortaya çıkaracak. Uzmanlar dinamit patlamaları sonucu yeraltı su kaynaklarının yataklarının da değişeceği uyarısında bulunuyor.


İznik Çevre ve Yaşam Platformu’ndan Cenk Karakaş, şirketin faaliyet alanının birinci sınıf tarım arazisi olduğunu söylüyor. Maden ocağı kurulmak istenilen bölgede zeytin ağaçlarıyla kaplı olduğunu belirten Karakaş, şunları söyledi:

“Burası 1. derece sit alanı. Zeytinlikleri ve doğasıyla ünlü bir yer. Meyve ve sebze üretilen bir yer. Göl ile maden ocağı arasında yaklaşık 1.6 kilometre var. Buranın yağmur oranlarına, rüzgarlanma oranlarına bakıldığında pasanın İznik Gölü’ne karışmaması mümkün değil. Bilirkişiler de bunu söylüyor. En büyük tehditlerden biri de tozlanmada.” 

Karakaş dinamit patlamalarının fay hatlarını da tetikleyebileceği uyarısında bulunuyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ