İsveçli Sol Parti Lideri: Demirtaş davasından sonra polis bizi tehdit etti

İsveçli Sol Parti Lideri Jonas Sjöstedt HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş'ın duruşmasını izlemek için Türkiye'ye gittiğinde yaşadığı problemleri anlattı. Sjöstedt, polis'in basın açıklaması yapılması halinde tutuklamayla tehdit ettiğini söyledi.
İsveç'in ünlü gazetesi Aftonbladet gazetesine açıklamalarda bulunan Sjöstedt, mahkeme binası önünde çok sayıda donanımlı polis, TOMA’lar ve bariyerler bulunduğunu ve kendilerinin duruşmayı izlemelerine izin verilmediğini kaydetti.

Polisi tutumunu ”Medyaya konuşmaya başladığımızda bize medyaya açıklama yaparsak gözaltına alacaklarını söylediler” diyerek aktaran Sjöstedt, mahkeme binası önünde gergin bir ortamın oluştuğunu söyledi. 

Demirtaş'la pek çok kez görüştüğünü hem siyasi hem de kişisel arkadaşlığı olduğunu söyleyen Sjöstedt açıklamasında şunları söyledi:


"O sempatik ve sakin bir kişi. Kesinlikle yalnız bırakmayacağız. Çok açık ki Türkiye de onu tutuklamak için bir neden olmadığını biliyor ve bu nedenle bizim duruşmalara girmemizi engelliyor. Erdoğan'ın Türkiye'de demokrasiyi ihlal etmeye başladığında ilk hedefi oldu. HDP liderlerinin tutuklanmalarının nedenleri Kürt sorununun barışcıl çözümü için siyasi açıklamalar yapmaları ve Erdoğan'ı eleştirmeleri."

Duruşmalara katılmalarına izin verilmemesine tepki gösteren Sjöstedt, HDP ile dayanışma içinde olduklarını ve dayanışmayı sürdüreceklerini ifade etti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ