İstanbul Havalimanı'na uçaklar yine inemedi, pilotlar endişeli

Nisan ayının ilk haftasında Türk Hava Yolları'nın üçüncü havalimanına taşınmasıyla başlayan İstanbul Havalimanı kalkışlı uçak seferleri, kötü hava şartları nedeniyle aksamaya devam ediyor.Kısa bir süre önce, ters rüzgarlar nedeniyle pistlere inemeyen, havada turlamak zorunda kalan ve Çorlu Havalimanı'na yönlendirilen uçaklardan sonra, yine benzer bir kriz yaşandı ve uçaklar pistlere inemedi.


Cumhuriyet Gazetesi'nden Kayhan Ayhan'ın haberine göre, İstanbul'da 24 Mayıs'ta yaşanan şiddetli fırtına nedeniyle uçaklar yine inemezken, pilotlar da kış aylarında karşılaşabilecekleri daha kötü hava şartlarının kendilerini bırakacağı zor durum nedeniyle endişelerini ifade ediyor. 

Son krizi yorumlayan kaptan pilot Bahadır Altan, "3. Havalimanı, Atatürk Havalimanı’na göre Karadeniz’e daha yakın olduğu için rüzgâr daha fazla. Kışın yaşanacak sis ve buzlanma Atatürk’ten daha fazla olacak. Buna uygun yapılmış mı? Yerde buna uygun altyapı yatırımı var mı? Hayır. Altyapı yapılmadan seçim yatırımı için acele edildi" yorumunu yapıyor. 

“Atatürk’te direğe çarpan uçak duymadık” diyen Altan, “Yer radarı hazır olmadığı için, yerdeki işaretler olmadığı için bu kaza da oldu. Atatürk Havalimanı o kadar sıkışık olmasına rağmen bu olaylar yaşanmazken 6 pistli bir havalimanında böyle beklemeler ve kazalar oluyorsa, daha kötü hava koşullarında, daha büyükleri olabilir. Bekliyoruz. THY de bekliyor ki pilotlara yeni eğitimler veriyor bunlarla ilgili” diye konuşuyor.

Geçtiğimiz günlerde, Ankara seferini gerçekleştirmeye hazırlanan bir THY uçağı, kalkış sırasında direğe çarpmış ve uçuş ertelenmişti. 

O anları ve kaza sonrasını teknoloji ve bilişim yazarı Serdar Kuzuloğlu görüntülemişti.

Teknoloji yazarı ve gazeteci Serdar Kuzuloğlu, sosyal medya hesabından kazayı duyurdu ve, "Uçağımız push-back aracıyla parka çekiliyor. Çarptığımız direğin konumu garip ama bizim taksi güzergahımız da öyle gibi. Fena halde meraktayım. Metal direği kağıt gibi katlamış kanadımız" paylaşımında bulundu.

THY'ye ait Sümela isimli Boeing 737 tipi uçağın kanadı taksi sırasında direğe çarptı ve 8.45 Ankara seferi iptal edildi ve yolcular uçaktan indirildi.

İstanbul Havalimanı'nda 8.45'te Ankara seferini yapmaya hazırlanan THY'ye ait Sümela isimli Boeing 737 tipi uçağın kanadı taksi sırasında direğe çarptı. Kaza nedeniyle sefer iptal oldu.

"Push-back" aracıyla parka çekilen uçağın kanadında hasar meydana gelirken yolcular uçaktan indirildi. Yolcuların başka uçakla Ankara'ya gönderileceği öğrenildi. Olayla ilgili inceleme sürüyor. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ