IPPNW: Gara’da ‘kimyasal kullanıldığı’ iddialarını uzman ekipler incelemeli

IPPNW Türkiye Sorumlusu Dr. Penteker, Gara'daki operasyonda kimyasal gaz kullanılıp kullanılmadığının tespiti için bölgeye uzman bir heyetin inceleme yapması gerektiğini söyledi.


Türkiye’nin 10-13 Şubat arası Gara’ya yaptığı operasyonda 13’ü esir 16 asker hayatını kaybetmişti. Uluslararası kurumlar Gara’da yaşananlara ilişkin kapsamlı incelemeler için çağrıda bulunuyor.  IPPNW Türkiye Sorumlusu Dr. Gisela Penteker de, kimyasal gaz kullanımı iddialarının bilimsel olarak ispatı için çatışma alanında çekilen görüntü ve fotoğrafların yeterli olmadığını, uzman bir heyetin bölgede inceleme yapması gerektiğini belirtti.

Savaş bölgelerindeki tecrübelerinden örnekler veren Nükleer Savaşın Önlenmesi için Uluslararası Hekimler’den (IPPNW) Dr. Penteker, “Çünkü çoğu zaman kimyasal gaz kullanımı siyasete kurban ediliyor” dedi.


Mezopotamya Haber Ajansı’ndaki (MA) habere göre Penteker, “Kimyasal gaz kullanımının ispatlamanın çok zor olduğunu Suriye’de de bir kez daha anladık. Fotoğraflara bakarak sadece bunu tahmin edebiliriz. Ayrıca Birleşmiş Milletler’e bağlı uzmanlar bölgeye gidip bu yasaklı silahların kullanımını ispatlasa bile suçluları cezalandırma süreci oldukça zor” diye devam etti.

Penteker, Türkiye’nin NATO üyesi olmasına rağmen ordusunun elinde kimyasal silahların olabileceğini de ekledi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ