İntihar eden arkeologdan mektup: “Ben yapmadım! Her yerde kameralar var, izleyince göreceksiniz”

Misafirliğe gittiği ağabeyinin evinde intihar eden Arkeolog Merve Kaçmış’ın bıraktığı mektupta “Ben yapmadım, masumum. Her yerde kameralar var, izleyince göreceksiniz” dediği belirtildi.

Zeugma Müzesi’nde görevli Arkeolog Merve Kaçmış’ın hayatını neden sonlandırdığı ile ilgili sis perdesi geride bıraktığı mektupla aralanıyor. Kaçmış, mektubunda müzede her yerde bulunan kameraların incelenmesini talep ediyor.

KAMERALARI İZLEYİNCE GÖRECEKSİNİZ


Zeugma Müzesi’nde görevli Arkeolog Merve Kaçmış’ın kayıt altına alınmamış eserleri zimmetine alması yönünde ısrar edildiği ve bu mobbingler sonucunda intihar ettiği ileri sürülüyor. Ailenin avukatı Aslı Pasinli, soruşturma dosyasına giren Merve Kaçmış’ın yazdığı belirtilen evde bulunan bir mektubun detaylarını paylaştı. Mektupta, “Ben yapmadım, masumum. Her yerde kameralar var, izleyince göreceksiniz” yazdığı belirtildi.

ORTADA OLMAYAN ESERLERİ ÜZERİNE ALMASI İSTENMİŞ

Gaziantep Zeugma Müzesi’nde görevli olan bir arkeolog 2018’de açığa alındı. İtiraz üzerine 2019’de görevine geri döndü. Ancak geri dönen arkeolog, İl Kültür Turizm Müdürlüğü’ne tayin edildi. Tayini çıktığı için üzerine zimmetli olan 9 bin eserin başka bir memura devredilmesi gerekiyordu. Bu 9 bin eserden 100’ünün müze kayıt numarası bulunmuyordu. Müze yönetimi aynı müzede görevli arkeolog Merve Kaçmış’tan, eserleri en kısa sürede kendi zimmetine almasını istedi. Ancak iddiaya göre müze yönetimi numarasız 100 eserin karşılaştırılması yapılmadan zimmet edilmesi için Merve Kaçmış’a baskı uyguladı. Buna göre Merve kendisine uygulanan mobbinge dayanamayıp Diyarbakır’da yaşadığı apartmanın sekizinci katından atlayıp intihar etti.YAZININ TAMAMININ ÇÖZÜMLENMESİ İSTENDİ


İntihar olayı sonrası ailenin vekaletini alan Diyarbakır Barosu Kadın Hakları Merkezi dün savcılık soruşturmasına vekaletini sundu. Hürriyet’ten İdris Emen’in haberine göre, soruşturma dosyasında yer alan evrakların bir örneğini aldıklarını söyleyen ailenin avukatı Aslı Pasinli, Merve Kaçmış tarafından intihardan önce yazılan ve soruşturma dosyasına giren bir not olduğunu belirtti. Avukat anlaşılması güç olan yazının tamamının çözümlenmesi için başvuruda bulunduklarını söyledi.

MÜZE PERSONELİ GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILDI

Öte yandan Kültür ve Turizm Bakanlığı, Merve Kaçmış’ın ölümüne ilişkin soruşturma başlattı. Bakanlığın açıklamasında olayla ilgili bazı personelin görevden uzaklaştırıldığı vurgulanarak, “Konu, tüm detaylarıyla takip edilmektedir” denildi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ