İnsan Hakları İzleme Örgütü: Siyasi tutuklular af paketine dahil edilsin

İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch) Türkiye Sorumlusu Emma Sinclair-Webb Türkiye'de cezaevlerinde bulunan 'bütün mahkûmların koronavirüs salgınından dolayı koruma altına alınması gerektiği konusunda' hükümete çağrıda bulundu.
Webb, terörle mücadele kanununun da iktidar tarafından siyasi amaçlarla ‘kötüye kullanıldığını’ kaydetti.

Emma Sinclair-Webb’in kaleme aldığı İngilizce ve Türkçe yayımlanan metinde, hükümetin planladığı ceza indirimi paketinde siyasi görüşleri nedeniyle hapiste tutulan kişilerin de bu durumdan yararlanabilmesi gerektiğini ifade ediliyor. İnsan Hakları İzleme Örgütü yetkilisi ‘terörle mücadele kapsamındaki suçların kötüye kullanıldığını’, birçok kişinin ‘hiçbir kanıt olmamasına rağmen ağır suçlardan hüküm giyebildiğini’ dile getiriyor.

“TÜRKİYE, SİYASİ AMAÇLARLA KÖTÜYE KULLANIYOR”


Euronews’un haberine göre; Terörle mücadele kapsamındaki suçların Türkiye tarafından siyasi amaçlarla kullanıldığını savunan Emma Sinclair-Webb, “Terörle mücadele kapsamındaki suçlar, kulağa en ağır suçlar gibi gelebilir; ancak Türkiye hükümeti bu kapsamdaki suç isnatlarını siyasi amaçlarla, kötüye kullanıyor. Çok sayıda insan ya çok uzun süreler tutuklu olarak hapiste tutuluyor ya da şiddet eylemlerine karıştıklarına, şiddet eylemlerini kışkırttıklarına veya yasadışı silahlı gruplara lojistik destek sunduklarına ilişkin hiçbir kanıt olmamasına rağmen, bu tür suçlardan hüküm giyebiliyor” değerlendirmesinde bulunuyor. Örnek veren Webb, “Bunların arasında Ahmet Altan gibi gazeteciler, Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ gibi siyasetçiler, Osman Kavala gibi insan hakları savunucuları ve Fethullah Gülen hareketi ile bağlantılı oldukları gerekçesiyle cezalandırılan, kamu görevinden çıkartılmış binlerce devlet memuru, öğretmen ve diğer meslek mensupları da bulunuyor” diyor.

“AYRIMCILIK İÇERMEYEN VE NESNEL KARARLARLA ERKEN TAHLİYE EDİLMELERİ SAĞLANMALI”

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün Türkiye Sorumlusu Emma Sinclair-Webb, yazısında şu ifadeleri kullandı: “Bu noktada hapishanelerdeki mahkum sayısını azaltmaya yönelik bütün çabalar olumlu karşılanmakla birlikte, bu tür önlemler siyasi mahkumları hedef alan birer araç olarak kullanılmamalıdır. Meclis, terörle mücadele kapsamındaki suçlardan yatan mahkumlar ve hükümlerinin ertelenmesi için başvurmuş hasta mahkumlar için getirilecek her türlü ayrımcı istisnaya karşı çıkmalıdır. Meclis, yaşları ve altta yatan sağlık sorunları nedeniyle riskli durumdaki mahkumlar başta olmak üzere, tüm mahkumların sağlıklarını koruma gerekliliğini göz önünde tutarak, mahkumların, erken tahliye edilmeleri halinde başkaları için tehdit oluşturup oluşturmayacaklarına dayanan, ayrımcılık içermeyen ve nesnel kararlarla erken tahliye edilmelerini sağlamalıdır.”

GERGERLİOĞLU’NDAN “YARGI PAKETİNDE AYRIMCILIĞA YER YOK – SİYASİ MAHPUSA DA EŞİT İNDİRİM” İMZA KAMPANYASI

Bu arada HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu da “Yargı Paketinde Ayrımcılığa Yer Yok – Siyasi Mahpusa da Eşit İndirim” başlıklı bir imza kampanyası başlattı. Başlatılan imza kampanyası metninde, “Bugünlerde Meclis gündemine gelmesi beklenen yargı paketi ve infaz düzenlemeleri, anayasanın eşitlik ilkesine uygun olarak gerçekleştirilmelidir. Cezaevinde bulunan tutuklu ve hükümlülerin yaşam haklarını korumak için salıverilmesi gerektiği bir ortamda, ifade hürriyeti kapsamındaki bir tweet, yazı ya da müzik eserinden dolayı ‘terör’ suçlamasıyla hapse atılan aydın, siyasi ve sanatçıların cezaevlerinde tutulacağı bir düzenleme, kamu vicdanında yeni yaralar açılmasına neden olacaktır” ifadelerine yer verildi.

BM: GAZETECİLER VE İNSAN HAKLARI SAVUNUCULARI DA AF PAKETİNE DAHİL EDİLMELİ

Bu arada Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor’un hemen ardından Birleşmiş Milletler Yargıç ve Avukatların Bağımsızlığı Özel Raportörü Diego Garcia-Sayan da af paketine yönelik sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yaptı. Garcia-Sayan, “Türk hükümeti hapishane nüfusunu azaltmak için bir af tasarısı geçiriyor. Ayrıca hükümeti avukatlar, insan hakları savunucuları ve gazeteciler de dahil olmak üzere siyasi mahkumlara bu desteği vermeye çağırıyorum” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ