“İnsan Hakları Eylem Planı vatandaşımız için mi, yoksa AB’yi idare etmek için mi?”

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hafta içinde açıkladığı İnsan Hakları Eylem Planı’nın Avrupa Birliği (AB) destekli proje olduğuna işaret ederek, "Yakında hepsi ortaya çıkar. Biz uygulamaya bakarız." dedi.


Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı Ali Babacan, Muğla’da partisinin 1’inci Olağan Bodrum İlçe Kongresi’ndeki konuşmasında Türkiye’nin zihniyet değişimine ihtiyacı olduğunu söyledi.

Babacan, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı İnsan Hakları Eylem Planı’yla ilgili olarak da “İnsan Hakları Eylem Planı’nda masumiyet karinesi, ayrımcılık yasağı, hukuk güvenliği demişler. Bu ilkeler imzamız olan uluslararası sözleşmelerde de anayasada da yazıyor. Yeni mi hatırlıyorsunuz?” dedi.


“KİMSENİN TÜRKİYE’Yİ 1990’LI YILLARA DÖNDÜRMEYE HAKKI YOK”

Babacan, Avrupa Birliği (AB) müzakerelerine başlarken 2002 yılında kendisinin de katıldığı bir toplantıda Kopenhag Zirvesi’nde iki yıllık reform süreci öngörüldüğünü kaydeden Babacan, “‘O dönemde ‘Eğer Türkiye iki yılda Kopenhag siyasi kriterlerini yeterince karşılarsa tam üyelik müzakereleri başlayabilir’ denildi. İki yılda anayasal düzenleme ve yasal değişikliklerle yeterince karşılandı ve müzakerelere başladık. 2021 yılında 2002’den de geriye gidilmesi bizi üzüyor. Bu millet bunu hak etmiyor. Kimsenin Türkiye’yi 1990’lı yıllara döndürmeye hakkı yok.” değerlendirmesinde bulundu.

“İNSAN HAKLARI EYLEM PLANI VATANDAŞIMIZ İÇİN Mİ, YOKSA AB’Yİ İDARE ETMEK İÇİN Mİ?”

Açıklanan eylem planının AB destekli bir proje olduğuna işaret eden DEVA lideri Ali Babacan, “Açıklanan reform paketinin AB ile yürütülen sürecin bir parçası olduğunu öğrendik. Takvim sıkışmış. Bir AB destek paketi var, o paketin içinde de bu reformların açıklanmasıyla ilgili unsur var. Bu açıklama bizim kendi vatandaşlarımız için mi, yoksa AB ile ilişkileri idare etmek için mi? Yakında hepsi ortaya çıkar. Biz uygulamaya bakarız.” şeklinde konuştu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ