İnfazda ayrım katliamdır

Koronavirüs Kovid-19 salgınının ardından gündeme helen ve AKP ile MHP’nin ortak hazırladığı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi bugün Meclis’te geliyor.


TBMM Adalet Komisyonu teklifi değişiklik yapmadan kabul etmişti. Milletvekillerinin önünde iki seçenek var. Ya vicdanlarının sesini dinleyip hukukun gereğini yaparak, hamile kadınları, bankaya para yatıranları, ev hanımlarını, işadamlarını, gazetecileri yani siyasi suçluları tahliye edecek düzenlemeye evet diyecekler. Ya da mafya liderlerini, adam öldüren, uyuşturucu madde ticareti yapan, cinsel saldırıda bulunanlara af getirip tarihe ‘kara leke’ olarak geçecekler.

Aydınlar, sanatçılar, gazeteciler, İnsan Hakları Örgütleri, Avrupa Birliği, Ömer Faruk Gergerlioğlu başta olmak üzere sağduyulu milletvekilleri iktidara günlerdir ‘ayrım olmadan af’ çağrısı yapıyor. Aksi bir tutumun ‘siyasi tutukluları’ katletmek anlamına geldiğini belirtiyor. Ancak Meclis’te çoğunluğu olan AKP-MHP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı eleştiri ve tavsiyelere kulak tıkıyor.


Eski Yargıtay başkanı Sami Selçuk da köşesinden ‘Şimdi, genel affın tam zamanıdır.’ ifadesini kullandı. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ