İmha skandalı; Aceleniz neydi?

Sakarya’nın Hendek ilçesinde, 3 Temmuz’daki fabrika faciasında patlamayan havai fişeklerle diğer patlayıcıların imha edilmek üzere yüklendiği kamyonda patlama oldu.


Tr724'ten İlker Doğan'ın haberine göre Taş ocağındaki patlamada ikisi patlayıcı imha timinde yer alan 3 jandarma personeli şehit oldu, biri ağır 12 kişi yaralandı. İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Patlayıcıların kontrollü şekilde patlatılması maksadıyla taşıyan kamyondan indirildiği esnada patlama meydana gelmiştir.” denildi. Olay yerine gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “15 tonluk bir patlatma işlemi gerçekleşti. Son 1 – 1,5 tonluk bir patlayıcı varken bu olay, hepimizi üzen bu olay başımıza geldi.” ifadelerini kullandı.Temmuz’da yaşanan faciada 7 fabrika çalışanı hayatını kaybetmişti. İkinci facia ihmal iddialarını yeniden gündeme getirdi.

CNN Türk yayınına katılan Afet Uzmanı Dr. Kubilay Kaptan, daha önce patlama alanında yer alan patlayıcıların imha edilmesi için 15 gün boyunca soğutma işleminden geçirilmesi gerektiğini ancak bunun yapılmadığını söyledi. Ayrıca patlayıcıların bulunduğu yerde neden imha edilmediği sorusu da cevap bekliyor. CHP’nin ilk patlamaya ilişkin verdiği araştırma önergesi, dün Meclis’te AKP ve MHP’nin oylarıyla reddedilmişti.


Sakarya’da yaşanan ‘imha’ skandalı 3 jandarma personelinin şehit olmasına, 1’i ağır 6 kişinin de yaralanmasına neden oldu. Hendek’te 3 Temmuz’da havai fişek fabrikasında yaşanan faciada patlamayan havai fişekler ve patlayıcı malzemeler imha için Taşkısığı mevkinde bulunan taş ocağına götürüldü. Hendek Belediyesi’nin kamyonuyla götürülen patlayıcı maddelerin indirilmesi sırasında korkunç bir patlama yaşandı. Çevre köylerden de duyulan patlamada ikisi patlayıcı imha timinden 3 jandarma personeli şehit düştü. Kamyon şoförü dahil 11 kişi ise yaralandı. Patlama sonrasında kamyondan geriye neredeyse hiç bir şeyin kalmadığı görüldü. Olay yerine çok sayıda ambulans sevk edildi. Olay yerine giriş çıkışlar kapatıldı.

SOYLU: SON 1-1.5 TONLUK PATLAYICI VARKEN BU OLAY BAŞIMIZA GELDİ”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, beraberinde Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin’le Sakarya’daki patlamanın yaşandığı bölgeye geldi. Soylu ve Çetin, alan üzerinde helikopterle incelemelerde bulundu. Ardından gazetecilere açıklama yapan Soylu, “Yaklaşık 15 tonluk patlayıcı, hem buraya hem de buradan farklı olan başka bir noktaya taşınmaya başladı. Savcıların ve ilgili ekiplerin koordinesinde 15 tonluk patlayıcı işlemi gerçekleştirildi. Son 1- 1.5 tonluk patlayıcı varken hepimizi üzen bu olay başımıza geldi.” şeklinde konuştu.

PATLAYICILARIN 15 GÜN SOĞUTULMASI GEREKİYORDU

Facia üzerine yaşanan facia ihmal tartışmalarını da beraberinde getirdi. CNN Türk televizyonunda canlı yayında konuşan Afet Uzmanı Dr. Kubilay Kaptan, daha önce patlama alanında yer alan patlayıcıların imha edilmesi için 15 gün boyunca soğutma işleminden geçirilmesi gerektiğini anlattı. Soğutma işleminin yalnızca su ile değil köpük benzeri malzemeler kullanılarak yapılması gerektiğini anlatan Kaptan, burada bu işlemin yapılmadığını söyledi. Halk TV’de katıldığı programda ise, “İlk patlama nedeniyle, ısı 1000 derecenin üzerinde. Birkaç gün içinde patlamamış malzeme taşınmaya çalışılıyor. Soğutmak yerine, taşımayı seçiyorlar. Neden yerinde imha etmedik bunu?” dedi. CHP’nin ilk patlamaya ilişkin verdiği araştırma önergesi, önceki gün Meclis’te AKP ve MHP’nin oylarıyla reddedilmişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ