İmamoğlu'ndan tepki: Ekmekteki yüzde 6 üretim için gürültü koparılıyor

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul Ekmek Üreticileri Derneği’nin Halk Ekmek büfelerini haksız rekabet yarattığı gerekçesi ile şikayet etmesine tepki gösterdi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ekmek Üreticileri Derneği'nin Halk Ekmek büfelerinde ucuz ekmek satılmasını Valiliğe şikayet etmesiyle ilgili olarak, "İstanbul'da üretilen ekmeğin yüzde 6'sı Halk Ekmek tarafından üretiliyor. Yüzde 6 için bu kadar gürültü kopartmanın arkasında ne yazık ki başka şeyler hissediyorum” dedi.

Ekrem İmamoğlu, kara surlarının restorasyon çalışmalarını inceledi. İnceleme sonrası basın mensuplarına Yedikule Kara Surları önünde açıklama yapan İmamoğlu, gündeme dair soruları da yanıtladı. Bir gazetecinin, Ekmek Üreticileri Derneği'nin Halk Ekmek büfeleri ile ilgili valiliğe gönderdiği şikayet dilekçesi ile ilgili sorusu üzerine İmamoğlu, herkesin hukuki hakkı bulunduğunu; ama Halk Ekmek konusunun bu şekilde mevzu edilmesinden üzüntü duyduğunu söyledi. İmamoğlu, şöyle konuştu:


'YÜZDE 94'Ü FIRINLARDA ÜRETİLİYOR'

“Çünkü günün sonunda yaşanan yoksulluğun izlerini bize hissettiriyor. Çok üzücü. Tümden fırıncıları, üreticileri temsil ettiğini düşünmediğim bir takım girişimler var. Olabilir, insanların bir takım duyguları. Ama şunu bilsinler; İstanbul'da ekmeğin yüzde 6'sı Halk Ekmek tarafından üretiliyor. Yüzde 94'ü hâlâ fırınlar tarafından üretiliyor. Yüzde 6 için bu kadar gürültü kopartmanın arkasında ne yazık ki, başka şeyler hissediyorum. Üzüntü ile de takip ediyorum. Biz, ihtiyacı olan vatandaşlarımızı, Halk Ekmek bünyesinde neredeyse 1.5 milyona çıkmış günlük üretimimizle desteklemeye ve onların yanında olmaya devam edeceğiz. Benim dileğim nedir? Umarım sıfıra insin. Hiç kimse 1 liralık ekmeğe ihtiyaç duyumasın, sıfıra insin. Sıfır adet ekmek üretelim. Bu kadar net. Ama bugünün ihtiyacı, çözmek zorundayız. Sonuna kadar da bunun çözümü için üretimimize devam edeceğiz."
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ