İmamoğlu'dan Taksim Meydanı açıklaması

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Beşiktaş metrosu arkeolojik kazı alanı ile Üsküdar meydanlarında inceleme gezisi yaptı. Beşiktaş’taki kazı alanında soruları yanıtlayan İmamoğlu, Taksim Meydanı ile ilgili açıklama yaptı.
İmamoğlu, “Sadece Kadıköy Üsküdar veya çok konuşulan Taksim değil Bağcılar'dan Esenler'e birçok meydanı gözlem altına aldık. Bu anlamada Yenikapı'da yapılan düzenleme… Ben çırılçıplak bir şey ifade etmeyen koca meydanların bu kente kimlik katmadığını düşünüyorum. Taksim de bunlardan bir tanesi. Daha canlı ve kimlik buldukları alanlar istiyor insanlar. Çünkü meydanların tarihi misyonu da var. Biz bu bakımdan oturup bir masada tek başımıza bir karar vermek istemiyoruz” dedi.


Taksim’de bir yol haritası belirlediklerini belirten İmamoğlu, şöyle devam etti:

"Hızlıca bir kısım sağlıklı proje oluşumu elde etmek adına oradaki çalışmaları kamuoyu önünde kısmen yarışma ve seçici kurulların oluşması ile yönetmeyi planlıyoruz. Vatandaşın takdirine sunma niyetindeyiz. Böyle bir metot gerçekleştiğinde sizlerle paylaşacağız. Yakın zamanda paylaşacağız. Hızlıca orada rol alacağımızı öngörüyoruz, iyi düşünerek yapmak zorundayız. Bütün meydanların kimlik bulmaları için çalışacağız. Taksim Meydanı için kısmi yarışma, davet usulü olabilir. Sonrasında da vatandaşların beğenisine sunacağız."

İnceleme yaptığı kazı alanının bir parçası olan 2020 yılının ocak ayında ilk etabının açılması planlanan Kabataş-Mahmutbey Metrosu hakkındaki soruya da İmamoğlu, “Burası Kabataş – Mahmutbey metromuzun aslında bir parçası. Buradaki kazı çalışmaları bizim için çok önem arz ediyor. Çünkü İstanbul'un muazzam tarihi bir geçmişine, ışık tutan bir çalışma var burada. İstanbul'un ne kadar kıymet arz ettiğini, zemin altında ne kadar değer olduğunu anlamamız gerekiyor. Attığımız her adımın ne kadar dikkatli atılmasına gerektiğine de bir işaret buradaki çalışmalar. Elbette bir yandan İstanbul hizmet görecek, bir yandan da bu değerler korunacak. Son aldığımız bilgiye göre bu istasyon etrafındaki kazılardan dolayı bir gecikme söz konusu ama Kabataş – Mahmutbey hattını engelleyici bir durum ortaya koymuyor. Sadece bu durak geç devreye girebilir. Açılış biraz gecikebilir” yanıtını verdi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ