İmamoğlu: Zam yapmama taahhüdümüz yok

Ekrem İmamoğlu İSKİ'nin suya yaptığı zamla ilgili olarak, 'Zam yapmayacağız taahhütümüz yoktu' dedi.
İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Küçükçekmece Gölü havzasındaki Bathonia arkeolojik kazı alanında incelemelerde bulundu. İmamoğlu, ziyareti sırasında basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını da cevapladı.


İptal edilen Silahtarağa İleri Biyolojik Arıtma Tesisi Projesi ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un “Bakanlık olarak gideceğiz gerekirse resen bu işleri yapacağız. Haliç’i eski haline getirmelerine müsaade etmeyeceğiz” şeklindeki sözlerini değerlendirmesi istenen İmamoğlu, şunları söyledi:

“Görüyorum ki bazı bakanlarımız atandıkları görevde görevlerini yerine getirirken, verdikleri mesajların ne kadar önemli olması gerektiğini hissederek konuşmuyorlar. Konuşmalarının içeriği tümüyle siyasi. Bakanımıza tavsiyem; bir sorusu varsa telefonun ucundayız. Hatta davet eder, buluşuruz, anlatırız, dinleşiriz ve sebepleri sorgulanır. ‘Sayın Başkan niçin böyle düşündünüz? Niçin böyle bir karara vardınız?’ diye sorabilirdi.”

Su zammı ile ilgili sorulara da, su fiyatında daha önce yapılan indirimi hatırlatan İmamoğlu, geçen yıl suyun birim fiyatının 5,20 lira olduğunu, yüzde 20’lik zamla 4.80 olacağını söyledi. Suyun maliyetindeki en önemli unsurların enerji ve yakıt olduğunu belirten İmamoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bir de ‘Zam yapmıyoruz’ diye bir taahhüdümüz yoktu. Suyun indirimli olması için bir taahhüdümüz vardı, onu yerine getirdik. 2020 için insanlarımıza böyle bir zam yapmak zorundayız ki hizmet edebilelim. Dünyanın hiçbir yerinde, ülkemizde de belediyenin yaptığı zamların kaynağı belediye değildir. Eğer abartılı bir şey yapıyorsa hesabını sorarsınız.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ