İhraç hakim Güzel’in tenkil resimleri İsveç’te sergilendi: Bazen söz biter, çizmek gerekir!

İsveç’in Boras şehrinde gerçekleştirilen kültürel etkinlikte Türkiye’de yaşanan insanlık dramları gözler önüne serildi.Türkiye’de yargı mensubuyken ihraç edilen ve sonrasında yurt dışına çıkmak zorunda kalan Tr724 yazarı Ramazan F. Güzel’in resimlerinden oluşan sergi İsveçlilerin yoğun ilgisiyle karşılaştı.


İsveç’e iltica eden Türkler ile İsveçli bazı dernek ve toplulukların ortak girişimi ile gerçekleştirilen organizasyonda, gecenin anısına davetlilere fidan hediye edildi. Fidanlar büyüdükçe aradaki dostlukların da gelişmeye, kök salmaya devam etmesi temennisinde bulunuldu. Açılış konuşmasını yapan Suat Özçelik, Türkiye’de yaşananlara dikkat çekmek amacıyla organize ettikleri programın, iki millet arasında bir yakınlaşmaya ve entegrasyona katkı sağlamasını umduklarını söyledi.Çalışmalarından haberdar olan Türklerin daveti üzerine programa katıldığını ve çalışmalarının bir kısmının sergiye dahil ettiğini belirten Ramazan F. Güzel, yaptığı konuşmada, hakimlikten ihraç edildikten sonra bir hobi ve bir terapi olarak başladığı resimlerle geride kalanların ve arkadaşlarının yaşadıklarını resmetmeye çalıştığını kaydetti. ’’Yazılar, resimler ve çizimler gibi çeşitli yollarla mağdurların sesini duyurmaya gayret ediyorum.’’ dedi.Ziyaretçilere, resimlerin çizim serüvenlerini ve hikayelerini anlatan eski hâkim Güzel, “Türkiye’de geride kalanların, yollardakilerin sıkıntıları ve onların umutlarını resmetmeye çalışmıştım. Buranın yerli halkından aldığım pozitif tepkiler beni çok mutlu etti. Hatta çok çizmemi ve resmetmeye devam etmemi söylemeleri şevkimi de artırdı. Umarım bu çalışmalara böyle devam ederiz.” ifadelerini kullandı.İSVEÇLİLERİN İLGİSİNİ ÇEKTİ

Davetlilerden İsveçli Magnus, sergi ve program hakkındaki görüşlerini şöyle dile getirdi: “Bu resimler, arkasında bazı hikayeler barındırması açısından çok önemli görüyorum. Bu gerçeklerin ortaya çıkması lazım. Bir kalp ve bir perspektif var bu resimlerin arkasında, anlatılanların ötesinde… Bak, oku, düşün.”Türkiye’de yaşanmakta olan hadiselerden habersiz olduğunu söyleyen Caroline isimli İsveçli, sergide ifade edilen gerçeklerden çok etkilendiğini, ifade etti.

Programın İsveçli organizatörleri ise çalışmaları ve sergiyi başka etkinliklerde de kullanmak istediklerini vurguladı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ