İHD: Gözaltındaki 60 avukat ve hukukçu serbest bırakılsın

İnsan Hakları Derneği (İHD) 48’i avukat olmak üzere 60 hukukçunun gözaltına alınmasına tepki göstererek, serbest bırakılmalarını talep etti.


İnsan Hakları Derneği’nden yapılan açıklamada, gözaltında tutulanlara sorulan sorulardan anlaşıldığı kadarıyla, avukatların müvekkilleriyle özdeşleştirilip tıpkı onlar gibi yasadışı silahlı örgüt üyeliği ve örgüte yardım suçlamasıyla karşılaştıkları vurgulandı.

Açıklamada, “Gözaltının ilk 24 saatinde görüş yasağı konmuş ve gözaltı süresinin uzatılacağı öğrenilmiştir. Türkiye’de avukatlara yönelik gözaltı ve tutuklama operasyonları giderek artmaktadır” denilen açıklamada, siyasi mahpusların avukatlığını yapanların, insan hakları savunucusu avukatların, toplumsal dava avukatlığı yapan ÇHD’li avukatların, öteden beri siyasi iktidarın yargı baskısı altında tutuldukları ve mesleklerini yapmaları sürekli olarak gözaltı ve tutuklamalarla engellendiği kaydedildi. Açıklamada, “15 Temmuz 2016’daki darbe teşebbüsünden sonra, özellikle Fethullah Gülen örgütü gerekçe gösterilerek yüzlerce avukat gözaltına alınmış, tutuklanmış; yüzlercesi de silahlı örgüte üye olmak suçlamasından mahkûm edilmiştir” denildi.


Açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Siyasi iktidarın çoklu baro düzenlemesiyle savunmayı etkisiz kılmaya dönük girişimlerine son gözaltı operasyonu ile avukatlara yönelik yeni bir gözdağı operasyonu eklenmiştir.

Mesleğini yaparak savunmayı temsil eden avukatların TMK kullanılarak kriminalize edilmesi kabul edilemez. Bir avukatın kimi savunacağı, savunma sırasında müvekkili ile ne konuştuğu, savunmayı hazırlarken nasıl bir taktik izleyeceği cezai soruşturmaların konusu olamaz. Avukat tüm müvekkillerini devletin en tehlikeli gördüğü kişilerin arasından seçebileceği gibi meslek etiğine uygun davranmak koşuluyla o kişiyi savunma yolunda farklı stratejiler belirlemekte de bütünüyle serbesttir. AİHM Başkanının Türkiye ziyaretiyle övünen siyasi iktidarın, adaletin kurucu unsuru olan savunmayı temsil eden avukatları itibarsızlaştırmaya çalışması büyük bir çelişkidir. Bir an önce avukatların serbest bırakılmasını talep ediyoruz.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ