İdlib'de Rusya'yı ikna edemeyen Ankara tankları sınıra gönderdi

Haftalardır beklenen, Suriye ordusunun askeri yığınağı neredeyse tamamladığı İdlib kuşatması sürerken Ankara, Moskova ile görüşerek operasyonu engellemeye çalıştı.Ancak bu konuda başarısız olunmasının ardından şimdi hedef küçültüldü ve İdlib operasyonu nedeniyle yerlerinden olması beklenen milyonlarca kişinin Türkiye sınırına akın etmesiyle oluşacak büyük bir mülteci dalgasını önlemek için, zırhlı araç ve tanklar Hatay ve çevresine konuşlandırıldı. 


Hürriyet Gazetesi'nin haberine göre, Suriye sınırına yönlendirilen M-60 tanklarının ana hedefi İdlib'ten Türkiye'ye yönelecek mülteci akınını sınırda durdurmak. 

Türk Silahlı Kuvvetleri'ni (TSK) teyakkuza geçiren gelişmeler ışığında, İdlib vilayetine sınır Hatay'a yoğun bir biçimde personel ve zırhlı araç sevkiyatı yapılmaya devam ediyor. Sadece zırhlı araç değil aynı zamanda, Türkiye'nin farklı bölgelerinde görev yapan askerler de yine Hatay ve çevresine kaydırılıyor. 

Haberde, bölgedeki gelişmelere dair şu detaylar yer aldı:

"TIR’larla sevk edilen tank sayısında da artış var. Gönderilen zırhlı paletli araçlar arasında modernize edilmiş M-60 tanklarının olması dikkat çekiyor. Bu tanklar yeni iklimlendirme (Özel klima donanımı) sistemiyle bölge koşullarına uygun zırhlı araçlar arasında yer alıyor.

Tanklarda göç hareketliliğini gözlemede faydalanılacak yakın mesafe gözetleme sistemi de bulunuyor. Tanklar ayrıca füzelere karşı lazer uyarı sistemi, 12.7 milimetre SARP uzaktan kumanda edilen silah sistemi, ASELSAN sürücü görüş sistemi ve zırhı güçlendiren koruma astarına da sahipler.

TSK unsurları ile diğer istihbarat ve güvenlik güçleri olası bir hareketlilikte göç dalgasını, Suriye toprakları içinde karşılayacak. Bunun için bölgede bulunan Atme Kampı’nın yeni göç dalgasına hazır olması için genişletme ve yenileme çalışmaları devam ediyor. TSK’nın İdlib’i çevreleyen şekilde 12 ayrı gözlem noktası bulunuyor. Gözlem noktalarının güvenliği beton bariyerler ve ateş destek unsurlarıyla güçlendirildi. Türk birliklerine sığınmaya çalışan göçmenlere yönelik radikal unsurlar veya rejim güçlerinden bir müdahale olması halinde, bunlara da anında misliyle karşılık verileceği bildirildi. 

Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ