İbrahim Kalın: Libya istediği sürece oradayız

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Kalın Libya'daki Ulusal Mutabakat Hükümeti istediği sürece ülkede bulunacaklarını kaydetti.
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “Libya Hükümeti orada olmamızı istediği sürece, orada olacağız” derken, Türkiye ile Fransa arasındaki Doğu Akdeniz gerginliğine ilişkin, “Fransız hükümeti NATO’nun güvenliğini, Akdeniz’in güvenliğini, Kuzey Afrika’nın güvenliğini ve Libya’nın siyasi istikrarını tehlikeye atıyor” ifadesini kullandı.

Katıldığı bir programda gündeme ilişkin değerlendirmede bulunan Kalın, Türkiye’nin ‘sürdürülebilir bir ateşkes’ sağlanabilmesi için Hafter güçlerinin Sirte ve Cufra’yı boşaltması gerektiğini savunan Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin (UMH) bu duruşunu desteklediğini belirtti. 2015 yılında Fas’ta varılan siyasi anlaşmaya göndermede bulunan Kalın, Libya’da herkesin 2015 yılındaki pozisyonlarına geri dönmesi halinde bir ateşkes sağlanabileceğini söyledi. Kalın, “UMH’nin görüşü bu ve biz, bunu destekliyoruz; çünkü Hafter güçleri, bu stratejik yerleri fırlatma rampası olarak kullanıyor” ifadelerini kullandı.

BAE’yi ‘savaşı finanse etmekle’ suçlayan Kalın, Mısır’a ilişkin de Ankara’nın, Kahire’nin Mısır-Libya sınırı konusundaki ‘meşru’ güvenlik endişelerini anladığını; ancak Hafter’i desteklemenin yanlış bir politika olduğunu söyledi. Türkiye’nin Libya’daki geleceği hakkındaki bir soruya Kalın, “Libya Hükümeti orada olmamızı istediği sürece, orada olacağız” cevabını verdi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ