‘Huzur Operasyonları’nın yeni hedefi Suriyeliler: Gözaltı sonrası geri gönderme

Türkiye, 2011’deki iç savaş sonrası Suriyelilere kapısını açarken gelinen süreçte 3 milyona yakın mülteciye ev sahipliği yaptığı belirtiliyor. Ancak yükselen ırkçılık ve ekonomideki kötü gidişatın bir faturası da Suriyelilere kesilmeye çalışılıyor.
İktidarın da mülteci politikasının sistemsizliği sorunu büyütürken Avrupa’yı tehdit için bir koz hâline dönüştürülmesi tepkiye yol açıyor.

İktidar, toplumda tansiyon yükselirken çözümü “Huzur Operasyonları” ile gözaltına alınan Suriyelileri sınır dışı ederek buldu. 

Karar’ın haberine göre Suriye Halkıyla Dayanışma Platformu Kurucusu ve Suriye Ulusal Koalisyonu eski Başkanı Halit Hoca, “Böyle bir planın hazırlık aşaması olmalıydı. STK’larla görüşülüp yol haritası hazırlanmalı ve mültecilere önceden bildirilerek süre verilmeliydi. Bu plan yeni yaralar açar” diyor.


 15 Temmuz sonrası İçişleri Bakanlığının İstanbul’da başlattığı ‘Huzur Operasyonları’nın hedefinde artık Suriyeliler var.

 Özellikle son 10 gündür Türkiye genelinde yapılan ‘huzur operasyonlarında’ binlerce Suriyelinin basit gerekçelerle gözaltına alınarak doğrudan geri gönderme merkezlerine yollandığı ortaya çıktı. 

 Şu ana kadar bu mültecilerden en az 400’ünün İdlib’e sınır dışı edildiği belirtiliyor.

 Haberde aktarılana göre, uygulamanın panik havasında ve yine sistemsiz yapılmasının yeni yaralar açılmasına yol açtığına dikkat çeken STK’lar ve uzmanlar ise hükümete çağrı yapıyor.   

Eski SUK Başkanı Halit Hoca, “Son günlerde suça karışmış olanlar dışında geçici kimlik kartı olup da yanında olmayanlar, geçici kimlik kartı olmayanlar veya geçici kimlik kartını aldığı il dışına çıkanlar Geri Gönderme Merkezleri’ne gönderiliyor. Yüzlerce kişi de buralardan sınır dışı ediliyor” diyor.

 Hoca’nın anlattığı örneklerden bazıları dikkat çekici…

 Buna göre, 5 bin sığınmacı geri gönderme merkezlerine konurken İstanbul’da dokuz kişilik bir ailenin dışarıda kimlik kontrolüne tabi tutulduğu ve 16 yaşındaki bir çocuklarının kimliğini evde unuttu diye İdlib’e sınır dışı edildiği kaydediliyor.

Sınır dışı edilenlere ayrıca “Kendi isteğimle gidiyorum” diye bir belge imzalatıldığını söyleyen Halit Hoca, “Bazı sığınmacılar da örneğin pasaport süresi 3 ay ve kendisine geçici kimlik kartı için 6 ay sonrasına randevu veriliyor. Bu kez de elinde olmayan nedenlerle geri gönderme merkezine gönderiliyor” ifadesini kullanıyor.

Karar’a konuşan, ailesiyle İstanbul’da yaşayan ve ismini vermek istemeyen Suriyeli bir esnaf, “Malesef son dönemde bizlere çok ciddi haberler geliyor. Sınırdışı olaylarında özellikle üç durumda olanlara işlem yapıldığını biliyoruz. Bunlardan ilki geçici kimlik kartı olmayanlara sınır dışı işlemi uygulanıyor. Ayrıca Avrupa’ya kaçmaya çalışırken yakalananlar da hemen sınır dışı ediliyor. Bunların dışında bir de geçici kimlik kartı olup da farklı bir ilde GBT’si sorulanlar da hemen sınır dışı ediliyor. Öyle ki kayıtlı olduğu şehirlere gönderilmiyorlar. Hemen geri gönderme merkezine gönderiliyorlar. Sınır dışı edilenler ise sadece İblib’e gönderiliyor” diye konuşuyor.

İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu, özellikle büyükşehirlerde, İstanbul’da düzensiz göçmenler konusuna yönelik olarak, “Yani hiç kimse kayıtsız kuyutsuz ortalıkta gezinemeyecektir. Kaçak göçmen çalıştırma, kaçak işportacılık gibi faaliyetlere müsaade edilmeyecektir” diyerek operasyonların mesajını vermişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ