Hulusi Akar’dan S-400 ve F-35 açıklaması

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “ABD’nin teknik anlamda S-400 ve F-35’lerin uyumluluğu konusundaki herhangi bir kaygısını ele almaya hazırız” açıklaması yaptı.
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, S-400 ve F-35 krizine ilişkin yaptığı açıklamada, “ABD’nin kaygılarını ele almaya hazırız” dedi.

“Türkiye’nin Milli Savunma Stratejisi ve Bölgedeki Son Gelişmeler” başlıklı panelde gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Akar, ABD ile yaşanan S-400 ve F-35 krizine ilişkin konuştu.

ABD Kongresinin, S-400’ler nedeniyle Türkiye’ye yaptırım uygulamak istediğine işaret eden Akar, “Tehdit dili ve yaptırımların, müttefikler arasındaki farklılıklara işaret etmek için uygun yollar olmadığına inanıyoruz. Ancak Türkiye ve ABD’nin geçmişte birçok kez yaptığı gibi daha olumlu bir yola gireceğine inancımız tamdır” diye konuştu.


Akar, F-35 programına ilişkin ise şunları kaydetti:

“ABD hükümetinin F-35 programına ilişkin raporu gösterdi ki, Türkiye’nin programdan uzaklaştırılması, F-35 uçağının kritik parçaları, üretim takvimi ve maliyetin düşürülmesine ilişkin riskler doğurdu. Türkiye F-35 programının sadece bir alıcısı değil, aynı zamanda ortağıdır. F-35 teknolojisinin güvenliği, ABD için olduğu kadar Türkiye için de önemlidir. ABD’nin teknik anlamda S-400 ve F-35’lerin uyumluluğu konusundaki herhangi bir kaygısını ele almaya hazırız.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ