Hrand Dink cinayeti davasında 3 MİT görevlisinin dinlenmesi talebine red

Hrant Dink cinayeti davasında mahkeme, Dink ailesinin avukatının 3 MİT görevlisinin tanık olarak dinlenilmesi talebini kabul etmedi. Dönemin MİT Bölge Başkanı ise MİT Başkanı Hakan Fidan izin verirse tanık olarak mahkemeye çağrılacak.


Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin, Fethullah Gülen, eski savcı Zekeriya Öz, gazeteciler, jandarma ve eski emniyet görevlilerinin de aralarında bulunduğu 76 sanığın yargılandığı dava kapsamında, 3 tanık dinlenildi.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntü Bilim Sistemi (SEGBİS) aracığıyla gazeteci Ercan Gün ve dönemin İstanbul Jandarma İstihbarat Görevlisi Yüzbaşı Muharrem Demirkale ile dönemin Trabzon İl Jandarma Komutanı Ali Öz’ün da aralarında bulunduğu tutuksuz 3 sanık katıldı. Duruşmada, müdahil Dink ailesini de avukatları temsil etti.


Celse arası mahkemeye gelen belgeler okundu. Duruşmada, daha önce alınan ara kararlar doğrultusunda tanıklar Soner Dabağ, Ali Okur ve Onur Yücel dinlenildi.

Dink ailesinin avukatı Hakan Bakırcıoğlu, 3 MİT görevlisinin tanık olarak dinlenilmesini talep ettiklerini, mahkemenin bu doğrultuda karar verdiğini ancak duruşma savcısının bu tanıkların dinlenilmesinden vazgeçilmesini istediğini anımsatarak, mahkemeden söz konusu talebin karara bağlanılmasını istedi. Avukat Bakırcıoğlu ayrıca dönemin MİT Bölge Başkanı’nın da tanıklık yapmasını talep etti.

Talepleri karara bağlayan mahkeme heyeti, 3 MİT görevlisinin tanık olarak dinlenilmesi isteminin, dosyada dinlenen tanıkların yeterli olduğu gerekçesiyle reddine karar verdi. Heyet, dönemin MİT Bölge Başkanı’nın tanık olarak dinlenilmesine karar vererek MİT Başkanlığına yazı yazılmasına, izin verildiği takdirde tanığın duruşmaya çağrılmasına hükmetti.

Heyet, duruşmayı yarına erteledi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ