Hollanda ‘gizli bilgileri’ AKP iktidarının eline geçen Hizmet Hareketi üyelerine oturma izni verdi

Hollanda Göç ve Vatandaşlık Dairesi’nin (IND), avukat Yılmaz S. Ankara’da gözaltına alındıktan sonra, o güne kadar sığınma başvurusunda bulunan “Hizmet Hareketi üyelerine” oturma izni verdiği belirtildi.Hollanda buna gerekçe olarak, avukat Yılmaz S.’de bulunan, Hizmet Hareketi üyelerine ait gizli kişisel bilgilerin Türk makamlarının eline geçmesini gösterdi.


Hollanda’da yayın yapan RTL Televizyonu’na göre Avukat S., Hollanda ve Almanya’nın Ankara Büyükelçilikleri adına, bu ülkelere iltica başvurusu yapan Hizmet Hareketi’ne yakın kişiler hakkında Türkiye’de araştırma yapıyordu.

Bu nedenle Yılmaz S.’nin ofisinde, Hollanda ve Almanya’daki kişiler ile onların Türkiye’deki yakınlarına ilişkin kişisel bilgiler içeren dosyalar bulunuyordu.

BBC’nin haberine göre, Hollanda Göç ve Vatandaşlık Dairesi, “casusluk” suçlamasıyla Kasım ayında gözaltına alınan Avukat S.’deki bilgilerin, Türk güvenlik birimlerinin eline geçtiğini bildirdi.

Hollanda medyasına göre, IND tarafından sığınma başvurusu yapanlara gönderilen mektupta, gizli kişisel bilgilerinin Türkiye’nin elinde olduğu vurgulandı.

Hollanda bu nedenle, kişisel bilgilerinin korunacağı taahhüdünde bulunduğu ilticacılara oturma izni verdi.

IND, Türk makamları tarafından ele geçirilen dosyaların ‘sınırlı sayıda’ olduğunu bildirdi. Ancak rakam vermedi.

IND verilerine göre, Hollanda’ya sığınma başvurusu yapan Hizmet Hareketi ile illişkili kişilerin sayısı, son dönemde arttı.

Hollanda’ya 2015 yılında Türkiye’den 56 iltica başvurusu yapılırken, 15 Temmuz 2016  sonrası bu sayı 235’e çıktı.

2017’de 481 Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Hollanda’dan sığınma talep etti. 2018’de ise, bin 382 kişi sığınma başvurusunda bulundu.

Bu yılın ilk 11 ayında Hollanda’dan sığınma talep eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının sayısı bin 159 oldu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ