Hermes çanta ve asma yaprağı

KHK’lı matematik öğretmeni Dilek Özonur’un, Manisa’daki ailesinin bağından toplayarak kurduğu asma yaprakları olgunlaştı! Ancak Dilek öğretmen de tıpkı 3,5 yıl önce tutuklanan öğretmen eşi gibi kurduğu yaprakları satamadan cezaevine gönderildi.

Baba zaten tutukluydu, anne de cezaevine gönderilince Enes (5), Mesut (7) ve Tarık (10), anneannelerine emanet edildi. 66 yaşındaki Hatice Anne, “Kızım iki yıldır asma yaprağı kurup satıyordu. Bu yıl da kurdu ancak 15 gün sonra tutuklandı. O kadar asma yaprağını ne yapacağım, bilmiyorum,” diyor.

Türkiye’nin en önemli gündemlerinden biri Emine Erdoğan’ın 50 bin dolarlık Hermes marka çantası. Eşi, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Fransa’ya boykot çağrısı yapmasının ardından yeniden tartışma konusu oldu. Dile kolay, bugünkü kurla değeri 413 bin TL. Yaklaşık 178 asgari ücrete denk geliyor. Bir asgari ücretlinin 15 yıllık maaşı! Emine Hanım’ın o çantayı hangi parayla aldığı, gardırobunda kaç tane benzer markalı çantası ya da ayakkabısı olduğu bilinmiyor.


ÜÇ ÇOCUK HEM YETİM, HEM ÖKSÜZ KALDI

Emine Erdoğan bir anne. Tıpkı KHK’lı matematik öğretmeni Dilek öğretmen gibi. 28 Mayıs 2020’de tutuklanmıştı Dilek öğretmen. 15 Temmuz’dan sonra ihraç edilip 12 Şubat 2017’de cezaevine konulan eşi fizik öğretmeni Murat Özonur gibi o da dört duvar arasına gönderildi. Şimdilerde 66 yaşındaki anneanne emanet edilen Enes (5), Mesut (7) ve 10 yaşındaki Tarık’ın babaları Manisa T Tipi’nde, anneleri ise Manisa E Tipi’nde yatıyor. Murat Özonur, sözde yargılamalar sonrası 8 yıl 9 ay, eşi ise 6 yıl 3 ay hapis cezası aldı. Cezalar Yargıtay tarafından onandı. Murat Özonur yaklaşık 3, Dilek Özonur ise 4 yıl kadar çocuklarından ayrı kalacak.

ANNEANNE ÜÇ PARÇAYA BÖLÜNDÜ

Hatice Anne, üzgün ama halinden şikayet etmiyor. Hem kızının, hem de damadının görüş günlerini kaçırmamak için gayret ettiğini söylüyor. Torunları Enes, Mesut ve Tarık’ı üzmemek için geceleri gözyaşı döktüğünü anlatıyor. “Yavrularımın suçu olsa hiç içim yanmayacak ama masumlar benim çocuklarım. Öğretmenlikten başka ne yapmışlar Allah aşkına! Bu çocuklara yazık, günah değil mi? Kızıma mı yanayım, damadıma mı yanayım, üç yetimime mi yanayım, şaşırdım kaldım,” diyor.

ASMA YAPRAKLARI HAZIRDI

Hatice anne, kızının iki yıldır kendi bağlarından asma yaprağı toplayıp kurduğunu ve onları satarak çocuklarının ihtiyaçlarını karşıladığını söylüyor: “Bu yıl da asma yaprağı topladı. Günlerce uğraştı. Bidonlara doldurdu, kurdu. 3 ton. Ancak iki hafta sonra tutuklandı. (Ağlıyor) Damadım zaten tutukluydu, kızımı da tutukladılar. Aile paramparça oldu. Bari kızımı bıraksalardı, olmaz mıydı? Anneleri bu çocukların başında olsaydı, ne olurdu?”

HANGİSİ DAHA DEĞERLİ? HERMES ÇANTA MI, ASMA YAPRAĞI MI?

İki Türkiye fotoğrafı; bir tarafta Emine Erdoğan’ın Hermes markalı çantası, diğer tarafta Dilek öğretmenin elinin emeği salamura asma yaprakları. Birinin fiyatı 50 bin dolar yani 413 bin TL, diğerinin 5 kilosu 50 TL! Biri Fransız malı, diğeri ise Manisa’nın bağlarından toplanmış yapraklarla kurulmuş! Sizce hangisi daha değerli?

TR724 - İlker Doğan
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ