Helin Şen davasında yargılama durdu!

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 2015 yılında zırhlı polis aracından açılan ateşle öldürülen 12 yaşındaki Helin Hasret Şen davasında, sanık polis hakkında soruşturma izni verilmediği için yargılama durduruldu.

Sur’da ilan edilen sokağa çıkma yasağının devam ettiği 12 Ekim 2015’te ekmek almaya giden 12 yaşındaki Helin Hasret Şen’in Kobra tipi zırhlı araçtan açılan ateş sonucu öldürülmesine ilişkin polis memuru Abdullah E. hakkında, “Taksirle ölüme neden olmak” suçlamasıyla açılan davanın dördüncü duruşması Diyarbakır 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Sanık Abdullah E.’nin katılmadığı duruşmada avukatı ayrıca Helin’in annesi Nazmiye ile babası Ekrem Şen ve avukatlar Abdullah Zeytun, Ercan Yılmaz ve Yusuf Erdoğan hazır bulundu. Mezepotamya Ajansı’nın haberine göre, yapılan savunmaların ardından mahkeme heyeti, sanık polis Abdullah E. hakkında soruşturma izni alınmadığı için yargılamayı durdurma kararı verdi.


Şen’in avukatları, karara karşı Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ne itirazda bulunacak.

OLAYIN GEÇMİŞİ

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde uygulanan sokağa çıkma yasağının devam ettiği 12 Ekim 2015 tarihinde ekmek almaya giden 12 yaşındaki Helin Hasret Şen’in Kobra tipi zırhlı araçtan açılan ateş sonucu hayatını kaybetmişti.

4 yıl önce başlatılan ve hakkında “gizlilik” kararı bulunan dosya kapsamında 2 yıldan 6 yıla kadar hapis istemiyle cezalandırılması istenilen sanık Abdullah E.’nin tek bir defa ‘tanık’ sıfatıyla ifade verdiği ortaya çıktı

Soruşturma aşamasında ifadesi alınan zırhlı araç şoförü F.Ü.’nin ifadesini değiştirdi. Önceki ifadesinde “Saldırıları bertaraf etmek için ateş açtı” diyen F.Ü, beyanını değiştirerek, kendilerine yönelik bir saldırının olmadığını itiraf etti.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi Hukuk Komisyonu’ndan avukat Ercan Yılmaz, dosyada davanın açıldığı tarihten beri işlem yapılmadığını, iddianamenin 2016 yılında dosyada bulunan deliller üzerine kurulduğunu söyledi.

Sanık polis Abdullah E. hakkında, tanık olarak dinlenme ve olaydan sonra tayininin çıktığı İstanbul’da Polis Disiplin Kurulu tarafından verilen 24 ay kademe durdurma cezası dışında herhangi bir yaptırım uygulanmadı.

Diyarbakır İdare Mahkemesi, Helin Şen cinayetinde İçişleri Bakanlığı’nı yüzde 85 oranında, Şen ailesini de yüzde 15 oranında kusurlu bularak, aileye 314 bin TL tazminat ödenmesine hükmetti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ